DROGA do teatru

„DROGA do teatru“ to projekt edukacyjno-artystyczny kierowany do dzieci od 6 miesiąca do 6 roku życia oraz ich opiekunów. Jego celem jest stworzenie okoliczności, dzięki którym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, związanych przede wszystkim ze sztuką teatru. Od stycznia do czerwca 2018 roku w Teatrze Fredry odbywać się będą bezpłatne warsztaty do spektaklu „Droga”, warsztaty w przedszkolach, zajęcia dla małych dzieci i ich opiekunów, a także spotkania informacyjne o sztuce dla najnajów.

Projekt „DROGA do teatru” jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU.
logo fundacja pzu

 

06.03. g. 18.00 – ROZMOWY O TEATRZE: Sztuka dla małych dzieci

Te wyjątkową odsłonę Rozmów o teatrze poświecimy sztuce dla dzieci najmłodszych. I zastanowimy się ile lat może mieć dziecko, aby móc uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych? Jak korzystać z nich wspólnie z dzieckiem. I czy na widowni pełnej małych dzieci musi panować cisza? Spotkanie odbędzie się w scenografii spektaklu „Droga” i wezmą w nim udział jego twórcy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o sztuce dla najnajów, zadać związane z tym pytania, a później towarzyszyć najmłodszym w ich pierwszej wizycie w teatrze. Spotkanie w szczególny sposób jest dedykowane opiekunom małych dzieci i nauczycielom przedszkolnym. W jego trakcie zostanie zaprezentowany fragment spektaklu „Droga”. W spotkaniu wezmą udział reżyserki: Beata Bąblińska i Monika Kabacińska, aktorki: Kamila Banasiak i Zuzanna Czerniejewska oraz pedagog teatru Joanna Żygowska.

17.03. g. 12.30-14.30 – Czytanki-hasanki – 3D – teatralne zabawy Dla Dzieci i bliskich im Dorosłych

Czytanie książek dla dzieci może być wspaniała zabawa nawet wtedy, gdy nie umie się jeszcze czytać słów i zdań. Przekonają się o tym dzieci i ich opiekunowie, którzy wezmą udział w książkowych zabawach opartych na metodzie czytania wrażeniowego. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka książek, pedagog, wykładowca, animatorka, która współpracuje z wydawnictwami promującymi wartościowa literaturę, pisze artykuły i książki dla nauczycieli. Autorka „Elementarza w podskokach” i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, czyli aktywnego przezywania tekstów literackich w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Wydarzenie jest przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 1-3 lat i ich opiekunach.

28.04 g. 16:00-17:00 – Kołysanki, mruczanki lulajki – warsztay kołysankowe

Podczas warsztatów śpiewamy wraz z rodzicami polskie starodawne pieśni do kołyski. Lulajkom towarzyszy muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych. Kołysanki przeplatane są opowiadaniami, zabawami ruchowymi i grą na instrumentach. Wspólne muzykowanie to czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicem a dzieckiem – warsztaty pełne są spokoju, muzyki i wspólnego ruchu. Prowadzenie: Beata Bąblińska i Monika Kabacińska z Teatru Atofri.

Wydarzenie jest przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 6-18 miesięcy i ich opiekunach.

 

Ponadto przed i po każdym spektaklu odbywają się działania warsztatowe dla uczestników spektaklu „Droga. Grupy zorganizowane uczestniczące w „Drodze” mogą zaprosić do przedszkola artystów, którzy poprowadzą warsztaty związane z tematem i formą spektaklu. Na teatralnym foyer znajduje się półka z książkami, kierowanymi do małych dzieci, które można czytać i oglądać przed spektaklami i warsztatami. W Teatrze dostępne są także materiały edukacyjne dotyczące sztuki dla małych dzieci, spektaklu „Droga”, zawierające praktyczne informacje – np. dlaczego tworzyć sztukę dla tak małych dzieci oraz jak się wspólnie bawić po spektaklu.

Zapraszamy do kontakt także stowarzyszenia, fundacje i ośrodki, które wpierają małe dzieci i ich rodziców. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia zasad współpracy i zorganizowania spotkania lub warsztatów odpowiadających na potrzeby danej grupy.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach projektu są bezpłatne.

 

Kontakt: edu@teatr.gniezno.pl.

 

 

Zapisy zamknięte