Premiera. KONTEKSTY

Cykl Premiera. KONTEKSTY obejmuje działania edukacyjne związane ze spektaklami Teatru Fredry. Warsztaty, spotkania, lekcje pomogą stworzyć przestrzeń do rozmowy o spektaklu, ośmielą do zadawania pytań i samodzielnego szukania na nie odpowiedzi. Kierujemy je do dzieci, młodzieży i dorosłych. Część propozycji jest przeznaczona dla klas szkolnych, grup zorganizowanych oraz dla nauczycieli.

 

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach cyklu Premiera. KONTEKSTY są bezpłatne.

 

Wprowadzenie do spektaklu

Przed spektaklem grupa spotyka się z pedagogiem teatru na rozmowie z elementami wykładu lub krótkim warsztacie. W ten sposób widzowie mogą zapoznać się z okolicznościami ułatwiającymi zrozumienie kontekstów powstania tekstu literackiego, na którym został oparty spektakl, ważnymi inspiracjami twórców przedstawienia, zarysem fabularnym lub wziąć udział w kilku ćwiczeniach wprowadzających w tematykę spektaklu. Spotkanie pozwoli także dzieciom i młodzieży zniwelować przekonanie, że spektakl może być „za trudny”, a oni, jako widzowie, nie są w stanie o nim rozmawiać.

Temat i formę spotkania można wcześniej ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby grupy.

Wprowadzenie rozpoczyna się godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia i trwa 30-45 min.

Wprowadzenie do spektaklu może także odbyć się w formie zajęć poprowadzonych przez pedagoga teatru na jednej z lekcji.

Konieczne jest wcześniejsze umówienie spotkania/lekcji. Możliwe jest dostosowanie zajęć do potrzeb klasy lub tematów wcześniejszych zajęć.

 

 

Warsztat do spektaklu

 Warsztat do spektaklu to działania, które pomogą widzom w aktywny sposób rozpocząć rozmowę o obejrzanym przedstawieniu. Uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach, które będą nawiązywać do prezentowanej sztuki. To także okazja, by zapytać o konteksty spektaklu, wyjaśnić sprawy, które wydały się szczególnie interesujące lub były niejasne oraz zapytać o szczegóły związane z konkretną produkcją teatralną.

Warsztat odbywa się w przestrzeni spektaklu 10 min po zakończeniu przedstawienia.

Czas trwania: 1-1,5 h.

 

Spotkanie dla młodzieży i dorosłych przed premierą 

 Przed premierą zapraszamy widzów na warsztat, który wprowadzi w tematykę spektaklu, a także pozwoli podjąć ją w zaproponowanych ćwiczeniach. W niektórych przypadkach widzowie będą mogli także uczestniczyć w jednej z prób generalnych.

 

Spotkanie dla nauczycieli wokół premiery  

Spotkanie dla nauczycieli będzie miało na celu zapoznanie się z problemami i formą spektaklu oraz wprowadzenie w jego konteksty. Nauczycielom zostaną także zaprezentowane praktyczne ćwiczenia i zadania, które można wykonać z uczniami przed wyjściem na spektakl oraz pomysły na wywołanie rozmowy po wizycie w teatrze.

 

Zapisy zamknięte