Newsy

“Pacamabo” Wajdiego Mouawad
POWRÓT
2015.11.24

„Pacamambo” to historia niezwykłej więzi łączącej babcię i wnuczkę. Rozpaczliwa niezgoda bohaterki i emocjonalna reakcja na odejście bliskiej osoby, być może jest wyrazem wielkiej miłość ale może też chęci poznania tajemnicy życia. Zachowania zgodne z podpowiedziami serca, nie zawsze łatwe i zrozumiałe dla innych, często pozwalają oswoić się z wielką stratą. Zapraszamy na opowieść o sensie życia i śmierci.

WSTĘP WOLNY

Po zakończeniu pokazu serdecznie zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Wajdi Mouawad – kanadyjski pisarz, aktor i reżyser, urodził się w Libanie w 1968 roku. W wieku 9 lat, po wybuchu wojny domowej, musiał uciekać razem z rodziną do Francji. Po 6 latach przenieśli się do Kanady i zamieszkali w Québecu. Ukończył Kanadyjską Państwową Szkołę Teatralną. Po studiach założył wraz z Isabelle Leblanc teatr Ô Parleur. Od 2000 do 2004 roku Mouawad był dyrektorem artystycznym Théâtre de Quat’ Sous w Montrealu. Sztuki jego autorstwa ( m.in. “Scorched” i “Tideline”) były ekranizowane, wystawiane przez liczne teatry. W 2002 został uhonorowany Chevalier de l’Ordre National des Arts et des Lettres i w 2004 nagrodą Prix de la Francophonie. Został uhonorowany Orderem Kanady. W 2011 roku „Pacamambo” zostało wydane w „Nowych Sztukach dla dzieci i młodzieży” przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czytanie performatywne jest elementem projektu artystyczno-edukacyjnego „ReStart- łańcuch sztuki” adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Projekt podejmie twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle, będą startem do zbudowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości uczestników na udział w wydarzeniach artystycznych, zarówno w roli odbiorców, jak i twórców.

WSZYSTKIE