Newsy

RASKOLNIKOW U FREDRY
POWRÓT
2016.04.05

– Staram się patrzeć na Raskolnikowa jako na bohatera pozytywnego. Młodego chłopaka, który zagubił się, który pragnie zmienić świat, a nie tylko wygodnie twierdzić, że nic od niego nie zależy – nieco przewrotnie o głównym bohaterze mówi reżyserka i autorka adaptacji, Małgorzata Bogajewska, ubiegłoroczna laureatka najwyższych nagród na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu oraz Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Na scenie gościnnie wystąpią: Wojciech Lato – w roli Raskolnikowa i Tomasz Marczyński w roli Razumichina – studenci trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a także Mariusz Saniternik – odtwórca postaci Swidrygajłowa, znakomity aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Obok nich zobaczymy artystów gnieźnieńskich: Michalinę Rodak w roli Soni, Katarzynę Kalinowską, Annę Pijanowską, Iwonę Sapę, Martynę Rozwadowską, Pawła Dobka, Bogdana Ferenca, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Wojciecha Siedleckiego. .Scenografia jest dziełem Macieja Chojnackiego, muzykę napisał Bartłomiej Woźniak.
„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, wystawiona w Teatrze Fredry dokładnie w 150-tą rocznicę swoich narodzin, jest mistrzowską wiwisekcją psychiki człowieka, w którym dobro toczy odwieczną walkę ze złem. To wnikliwe, ponadczasowe studium ludzkiej natury: impulsów, obsesji i lęków, traktat o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu, pysze i współodczuwaniu. To intrygująca i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkich przeżyć. Premiera tego spektaklu stanowić będzie swoistą kulminację podjętych przez Teatr Fredry w tym sezonie rozważań o problemie winy i odpowiedzialności za własne czyny.
Zapraszamy na premierę 17 kwietnia o godz. 18, a także na kolejne spektakle – 19 i 20 kwietnia.

WSZYSTKIE