NEWSROOM

Jeszcze w tym sezonie rozpoczynamy drugą edycję, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, edukacyjno-artystyczny projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja”. 


To działania adresowane do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i liceów. Młodzi, w nowej odsłonie programu, będą pracowali jako „Grupa Szybkiego Reagowania” na zdarzenia aktualne społecznie, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry i pod okiem artystów i pedagoga teatru przygotują zdarzenia performatywne, akcje ambientowe i działania improwizowane w przestrzeni miasta. Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim zapraszamy młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów. 

 
 
„Działania edukacyjne Teatru Fredry – mówi dyrektor Joanna Nowak - spotykają się z zainteresowaniem i akceptacją nie tylko ich bezpośrednich uczestników i obserwatorów, ale również zostały dostrzeżone w perspektywie rozwoju edukacji kulturalnej w skali kraju. Dowodzą tego dotacje MKiDN, zarówno na projekty związane bezpośrednio z konkretną premierą jak i akceptacja stałych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Teatr. Najlepszym przykładem jest rozpoczynający się właśnie kolejny „ReStart – Łańcuch  Sztuki Kontynuacja”, czyli zainicjowany w roku ubiegłym cykl warsztatów prowadzonych przez artystów - rezydentów pracujących w różnych obszarach teatralnej aktywności. Ideą projektu jest zbudowanie innowacyjnego programu edukacyjnego łączącego współpracę mistrza w swej dziedzinie z młodzieżą”. 
 
Grupa pod okiem artystów, psychologa i pedagoga teatru przygotuje tym razem zdarzenia performatywne, akcje ambientowe, działania improwizowane w przestrzeni miasta. Dzięki spotkaniom z uznanymi twórcami teatralnymi, młodzi ludzie wyposażeni zostaną w narzędzia do powyższych działań, a otwarta formuła warsztatów, pozwoli uczestniczyć w nich osobom wcześniej niebiorącym udziału w naszych projektach. 
 
Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie imigrantom.  Punkt wyjścia do rozważań stanowić będzie dramat Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa. Projekt rozpocznie się 13 maja 2016 r. o godz. 17.00 czytaniem performatywnym tego tekstu, którego bohaterka, trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku. Jej rodzice-uchodź¬cy polityczni, chilijczycy, mają śmieszny ak¬cent i często w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsca zamieszkania. Nomadzi, wygnań¬cy… Alicja, jak każda nastolatka, pragnie normalnego życia - chce mieć przyjaciół i dobrze się bawić. Poprzez wspomnienia naznaczone lękiem, nadziejami i radością zabiera nas w świat podróży bez powrotów. 
 
„Uważam temat imigrantów politycznych, w kontekście wydarzeń mających miejsce na Morzu Śródziemnym i granicy turecko-greckiej, za istotny. Szczególnie warto rozmawiać z młodzieżą i widzami o tym dotyczącym nas wszystkich problemie. Jednocześnie cieszę się, iż zaproszenie do udziału w tej edycji podjęła Barbara Hanicka - ceniona scenograf i wykładowca krakowskiej PWST. Tę edycję kierujemy szczególnie do uczniów Szkół artystycznych, a także wszystkich, którzy interesują się plastyką, designem i scenografią. 
Wierzę iż projekt wspólnej pracy wybitnych artystów z młodzieżą z regionu zaowocuje przyszłymi pokoleniami nowych twórców” – mówi  Łukasz Gajdzis – zastępca dyrektora Teatru Fredry, pomysłodawca Restartu. 
 
 
Od 13 do 15 maja zapraszamy młodzież do spotkania z wybitną scenografką Barbarą Hanicką, a 30 maja – 1 czerwca na warsztaty, które poprowadzi pedagog teatru. 
 
 
Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim Teatr Fredry zaprasza młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów.
 
Zgłoszenia przyjmuje Jolanta Skawina: T. 608 40 55 20, e-mail: restartfredro@gmail.com
 
 
Barbara Hanicka - w 1977 roku ukończyła wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku obroniła tam także dyplom z dziedziny scenografii, której uczyła się pod kierunkiem Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Pierwsze dekoracje zaprojektowała w 1981 do spektaklu „Homme-Bodies”, w St. Marks Theater w Nowym Jorku. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, m. in.: Starym w Krakowie, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu, Śląskim w Katowicach, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Terenem jej pracy stały się przede wszystkim dwa miasta: Warszawa i Kraków. W latach 1983 – 89 i 1995 - 1998 związana była etatowo z Teatrem Studio, w latach 1998 - 2013 była scenografem Narodowego Teatru w Warszawie. Pracowała też dla innych warszawskich teatrów: Wielkiego, Powszechnego, Dramatycznego, Nowego, Rozmaitości. Projektowała scenografie dla teatrów za granicą: w Nowym Jorku, Lubljanie, Wiedniu, Saint Etienne, Beer-Sheva. Prowadzi zajęcia w krakowskiej PWST. Współpracowała z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in.: z Zygmuntem Hübnerem, Mikołajem Grabowskim, Tadeuszem Bradeckim, Grzegorzem Jarzyną, Zbigniewem Brzozą, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Englertem. Wyjątkowy duet, scenograf – reżyser, stworzyła z Jerzym Grzegorzewskim przygotowując projekty kostiumów i dekoracji do przedstawień tego artysty w latach 1984 -2005. 
 
Sylvain Levey urodził się w 1973 roku, jest aktorem i pisarzem. Jego teatr jest głęboko zakorzeniony w ważnych dla dzisiejszego widza tematach: obywatelskość, tolerancja, odmienność, miejsce każdego z nas w społeczeństwie, rodzina. Jego teksty są zabawne, a jednocześnie zgryźliwe i uszczypliwe. Z jednej strony edukują, z drugiej stawiają niewygodne, choć bardzo istotne pytania. Jego pisarstwo eksploruje różne formy teatru (chóry, monologi, dialogii proponuje szerokiemu gronu odbiorców – aktorom, reżyserom, publiczności w każdym wieku – tematy gęste, nowoczesne, a zarazem zaprezentowane wyjątkowo przystępnie. Jego pierwszy tekst został opublikowany w 2004 roku: „Ouasmok?” otrzymał nagrodę SACD za sztukę dla młodzieży,( 2005). Za tekst „Cent culottes et sans papiers” otrzymał w 2011 roku nagrodę Collidram. Stypendysta francuskiego Ministerstwa Kultury.
 
Szczegółowy harmonogram:
13 maja 2016 r. g. 17.00 – czytanie performatywne (ogród przed teatrem), dyskusja
14 maja 2016 r. godz. 10.00 – 14.00 i 16.00 – 20.00 – warsztat ze scenografką Barbarą Hanicką
15 maja 2016 r. godz. 9.00 – 17.00 – warsztat z Barbarą Hanicką zakończony akcją w przestrzeni miasta
30 maja 2016 r.  godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem Aleksandrą Antoniuk 
31 maja 2016 r.  godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem 
1 czerwca 2016 r. godz. 16.00 – 20.00 – warsztat z pedagogiem zakończony akcją w przestrzeni miasta o godz. 20.00
 

 

 

Teatr Fredry w Sankt Petersburgu
Teatr Polska 2017
Lato w teatrze „Wszystko jest możliwe”
Prapremiera polska NIETYKALNYCH tuż tuż
Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Wystawa Elżbiety Wasiuczyńskiej
Młodzi w kulturze
PIASKOWNICA na Festiwalu Debiutantów
Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka
3D - warsztaty dla dzieci
Panna Julia za 500 groszy
LISTOPAD u Fredry
Spotkania z poezją dla dzieci
Dzień Teatru Publicznego
Dotknij Teatru 2017
teatralne zabawy Dla Dzieci i ich Dorosłych
NOCNE zwiedzanie teatru
Warsztaty dla nauczycieli
Poezja dla dzieci w Teatrze
Dzień kobiet inny niż zwykle
3D – Zabawy ze słów
Spotkania z poezją dla dzieci
do 3x SZTUKA. klasa w teatrze
WALENTYNKOWY KONCERT | Maciej Balcar
Strindberg na gnieźnieńskiej scenie
Premiera od kuchni
feerie w teatrze – zabawa dzieci w teatr
3D | Zimowe Zabawy Teatralne
Przyprowadź babcię do teatru! Przyprowadź dziadka do teatru!
KOLOROWA, czyli biało-czerwona
zima w TEATRZE
3 D | Pudełko pełne wyobraźni
Sylwestrowy wieczór w Teatrze
Efekty remontu w gnieźnieńskiego Teatru
Piaskownica | PREMIERA
Premiera. KONTEKSTY / Piaskownica
Frankenstein | czytanie performatywne
Pisanie na gorąco. WARSZTATY
Warsztaty reżyserskie w Teatrze Fredry
„Nocny pociąg do Boliny” – czytanie performatywne
Medale Gloria Artis
"Wysokie napięcie" Teatru Nowego z Zabrza
O „Patronie” na Jubileuszu 70-lecia Teatru
Czytanie performatywne – „Pinok i Barbie”
Warsztaty aktorskie // warsztaty pedagogiczne
Powracają „Dobre środy u Fredry”
Atrakcyjny pozna panią...
Restaurant Day
Impro dla młodzieży
Michał Bajor w TF
"Hotel..." w Pile
Koniec Lata w Teatrze Fredry?
Lato w Teatrze Fredry
Teatr Dada von Bzdülöw
Wystawa Polskiej Szkoły ilustracji
Na Dzień Dziecka Dobra Środa u Fredry
Teatr Fredry jedzie do Łodzi
Dzień dziecka w TF
OŚWIADCZENIE
Premiera "Gniazda"
Remont dachu oraz konserwacja sali widowiskowej Teatru
Rusza Restart po raz drugi
Tyle o Alicji - czytanie performatywne
BILET ZA 400 GROSZY
27.04.2015 R. DOBRA ŚRODA U FREDRY
20.04.2016 r. DOBRA ŚRODA U FREDRY
13.04.2016 r. DOBRA ŚRODA U FREDRY
RASKOLNIKOW U FREDRY
30.03.2016 r. dobra środa u fredry
"Pod niemieckimi łóżkami" w TF
Kolejne dofinansowanie
09.02.2016 r. Dobra środa u Fredry
Dotknij Teatru
w Teatrze Fredry
Teatr Fredry znów
wyprzedza peleton
Młoda Scena w marcu
Teatr i Szkoła
Klasa w Teatrze
Święto Pań
To idzie młodość,
czyli Młoda Scena u Fredry
Teatr i Szkoła
Klasa w Teatrze
17.02.2016 r. Dobra środa u Fredry
Klasa w teatrze
MŁODA SCENA TEATRU FREDRY
10.02.2016 R. DOBRA ŚRODA U FREDRY
warsztaty dla nauczycieli - teatralna długa przerwa
Ferie u Fredry, czyli warsztaty dla młodzieży
1 700 000 złotych dla Teatru Fredry
Teatr Fredry w São Paulo
27.01.2016 r. Dobra środa u Fredry
20.01.2016 r. Dobra środa u Fredry
Ferie w Teatrze
Dobre środy u Fredry
Dwie morgi utrapienia
Alicja się zakwalifikowała!
Remont elewacji zakończony
Finał projektu "ReStart - Łańcuch Sztuki"
Wieczór sylwestrowy
ŚWIĄTECZNA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA
"Pacamabo" Wajdiego Mouawad
Warsztaty muzyczne
"Pinokio" w Teatrze Wielkim
Już za moment premiera "Hotelu"
Warsztaty aktorskie
Impreza taneczna
Czerwony/żółty kapturek
Remont elewacji
Sukces Teatru Fredry
Nibylandia
Czytanie performatywne
Z Alicją na KORCZAKU 2015
REZYDENCJE 2015/2016
Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam - Korczak 2015
Finał projektu "Alicja - Twoje odbicie w lustrze"
Warsztaty z seniorami
Sezon artystyczny 2015/2016 w TF
Ostatnie pożegnanie
Warsztaty z twórcami
Zostań wolontariuszem w TF!
Jedziemy ze "Słońcem"!
Sezon artystyczny 2015/2016
Jedziemy ze „Słońcem” w Polskę
Alicja, Gąsienica, Królik/Performance
Jeszcze tydzień do premiery
Sukces Teatru Fredry w Koszalinie
Teatr Fredry na festiwalu w Koszalinie
Wyprzedaż garażowa w Teatrze Fredry
Święto dzieciństwa
I my jedziemy z teatrem
Bilet za 250 groszy w Teatrze Fredry
Kiedy kota nie ma...
Odkryj innego w sobie!
"Pinokio" i współczesny świat - warsztaty dla dzieci
Warsztaty dla nauczycieli
250-lecie teatru publicznego
Czeska tragikomedia w brazylijskim rytmie
Życzenia Świąteczne
Wystawa ilustracji Bożeny Truchanowskiej
Dotknij Teatru 2015
Ministerialna dotacja dla Teatru Fredry
Teatr Wielki z Poznania w Gnieźnie!
Teatralne warsztaty dla seniorów
Premiera "Zjednoczenia dwóch Korei"
Spotkanie z Romanem Sikorą
Spędź FERIE w Teatrze Fredry!
Ministerialna dotacja dla Teatru Fredry
Prezent urodzinowy
Koncert Zenona Laskowika odwołany
Kocham Pana, Panie Sułku
Poszukujemy pracowników
Sylwester u Fredry
Teatr. Trochę inny prezent na Święta
Spotkanie z Jackiem Żakowskim
Rezydencje - NIEWIDZIALNI
Rezydencyjny Filmowy Poniedziałek
Ze słów utkany jest świat
Warsztaty: kultura – edukacja – miasto
Kolejna premiera już wkrótce!
Otwarta próba
Lightskin
Sukces Magdaleny Tabor
Fredro na festiwalu w Zabrzu
Koncert Katarzyny Groniec
Poszukujemy tłumacza
CASTING DO SPEKTAKLU MUZYCZNEGO
BAPU w Must Be The Music
OLD LOVE
PODZIEL SIĘ TYM, CO NAPRAWDĘ WAŻNE
CYPHER G:15
PREMIERA "PINOKIA"
CASTING DO "PINOKIA"
PRZECZYTAJ SIENKIEWICZA!
KONCERT FINAŁOWY
Fredro na fali!
Nic się nie dzieje!!!
Show Time
Konfrontacje Teatralne
Pinokio w planie!
Czy jesteś kulturalny?
Kuchnia kulturalna
Studencki weekend w Teatrze!
UKRAINNA
Interns wanted!
R
E
P
E
R
T
U
A
R

repertuar repertuar
Październik
Listopad
Pobierz repertuar (PDF)
N
1
PN
2
WT
3
ŚR
4
PI
6
SB
7
N
8
PN
9
WT
10
ŚR
11
CZ
12
PI
13
SOLARIS 19:00
SB
14
SOLARIS 19:00
N
15
SOLARIS 18:00
PN
16
WT
17
ŚR
18
CZ
19
PI
20
SOLARIS 19:00
SB
21
N
22
SOLARIS 18:00
PN
23
WT
24
GNIAZDO 9:00 11:00
ŚR
25
GNIAZDO 9:00 11:00
CZ
26
GNIAZDO 9:00 11:00
PI
27
SB
28
N
29
PN
30
WT
31
ŚR
1
CZ
2
PI
3
SB
4
MEWA 19:00
N
5
MEWA 18:00
PN
6
WT
7
ŚR
8
CZ
9
PI
10
SB
11
N
12
PN
13
WT
14
ŚR
15
CZ
16
LISTOPAD 10:00
PI
17
LISTOPAD 10:00
SB
18
LISTOPAD 19:00
N
19
PN
20
WT
21
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
ŚR
22
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
CZ
23
SZPAK FRYDERYK 9:00 11:00
PI
24
SB
25
MEWA 19:00
N
26
MEWA 17:00
PN
27
WT
28
ŚR
29
CZ
30