Newsy

Rusza Restart po raz drugi
POWRÓT
2016.05.08

To działania adresowane do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i liceów. Młodzi, w nowej odsłonie programu, będą pracowali jako „Grupa Szybkiego Reagowania” na zdarzenia aktualne społecznie, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry i pod okiem artystów i pedagoga teatru przygotują zdarzenia performatywne, akcje ambientowe i działania improwizowane w przestrzeni miasta. Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim zapraszamy młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów.

„Działania edukacyjne Teatru Fredry – mówi dyrektor Joanna Nowak – spotykają się z zainteresowaniem i akceptacją nie tylko ich bezpośrednich uczestników i obserwatorów, ale również zostały dostrzeżone w perspektywie rozwoju edukacji kulturalnej w skali kraju. Dowodzą tego dotacje MKiDN, zarówno na projekty związane bezpośrednio z konkretną premierą jak i akceptacja stałych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Teatr. Najlepszym przykładem jest rozpoczynający się właśnie kolejny „ReStart – Łańcuch Sztuki Kontynuacja”, czyli zainicjowany w roku ubiegłym cykl warsztatów prowadzonych przez artystów – rezydentów pracujących w różnych obszarach teatralnej aktywności. Ideą projektu jest zbudowanie innowacyjnego programu edukacyjnego łączącego współpracę mistrza w swej dziedzinie z młodzieżą”.

Grupa pod okiem artystów, psychologa i pedagoga teatru przygotuje tym razem zdarzenia performatywne, akcje ambientowe, działania improwizowane w przestrzeni miasta. Dzięki spotkaniom z uznanymi twórcami teatralnymi, młodzi ludzie wyposażeni zostaną w narzędzia do powyższych działań, a otwarta formuła warsztatów, pozwoli uczestniczyć w nich osobom wcześniej niebiorącym udziału w naszych projektach.

Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie imigrantom. Punkt wyjścia do rozważań stanowić będzie dramat Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa. Projekt rozpocznie się 13 maja 2016 r. o godz. 17.00 czytaniem performatywnym tego tekstu, którego bohaterka, trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku. Jej rodzice-uchodź¬cy polityczni, chilijczycy, mają śmieszny ak¬cent i często w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsca zamieszkania. Nomadzi, wygnań¬cy… Alicja, jak każda nastolatka, pragnie normalnego życia – chce mieć przyjaciół i dobrze się bawić. Poprzez wspomnienia naznaczone lękiem, nadziejami i radością zabiera nas w świat podróży bez powrotów.

„Uważam temat imigrantów politycznych, w kontekście wydarzeń mających miejsce na Morzu Śródziemnym i granicy turecko-greckiej, za istotny. Szczególnie warto rozmawiać z młodzieżą i widzami o tym dotyczącym nas wszystkich problemie. Jednocześnie cieszę się, iż zaproszenie do udziału w tej edycji podjęła Barbara Hanicka – ceniona scenograf i wykładowca krakowskiej PWST. Tę edycję kierujemy szczególnie do uczniów Szkół artystycznych, a także wszystkich, którzy interesują się plastyką, designem i scenografią.
Wierzę iż projekt wspólnej pracy wybitnych artystów z młodzieżą z regionu zaowocuje przyszłymi pokoleniami nowych twórców” – mówi Łukasz Gajdzis – zastępca dyrektora Teatru Fredry, pomysłodawca Restartu.

Od 13 do 15 maja zapraszamy młodzież do spotkania z wybitną scenografką Barbarą Hanicką, a 30 maja – 1 czerwca na warsztaty, które poprowadzi pedagog teatru.

Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim Teatr Fredry zaprasza młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów.

Zgłoszenia przyjmuje Jolanta Skawina: T. 608 40 55 20, e-mail: restartfredro@gmail.com

Barbara Hanicka – w 1977 roku ukończyła wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku obroniła tam także dyplom z dziedziny scenografii, której uczyła się pod kierunkiem Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Pierwsze dekoracje zaprojektowała w 1981 do spektaklu „Homme-Bodies”, w St. Marks Theater w Nowym Jorku. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, m. in.: Starym w Krakowie, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu, Śląskim w Katowicach, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Terenem jej pracy stały się przede wszystkim dwa miasta: Warszawa i Kraków. W latach 1983 – 89 i 1995 – 1998 związana była etatowo z Teatrem Studio, w latach 1998 – 2013 była scenografem Narodowego Teatru w Warszawie. Pracowała też dla innych warszawskich teatrów: Wielkiego, Powszechnego, Dramatycznego, Nowego, Rozmaitości. Projektowała scenografie dla teatrów za granicą: w Nowym Jorku, Lubljanie, Wiedniu, Saint Etienne, Beer-Sheva. Prowadzi zajęcia w krakowskiej PWST. Współpracowała z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in.: z Zygmuntem Hübnerem, Mikołajem Grabowskim, Tadeuszem Bradeckim, Grzegorzem Jarzyną, Zbigniewem Brzozą, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Englertem. Wyjątkowy duet, scenograf – reżyser, stworzyła z Jerzym Grzegorzewskim przygotowując projekty kostiumów i dekoracji do przedstawień tego artysty w latach 1984 -2005.

Sylvain Levey urodził się w 1973 roku, jest aktorem i pisarzem. Jego teatr jest głęboko zakorzeniony w ważnych dla dzisiejszego widza tematach: obywatelskość, tolerancja, odmienność, miejsce każdego z nas w społeczeństwie, rodzina. Jego teksty są zabawne, a jednocześnie zgryźliwe i uszczypliwe. Z jednej strony edukują, z drugiej stawiają niewygodne, choć bardzo istotne pytania. Jego pisarstwo eksploruje różne formy teatru (chóry, monologi, dialogii proponuje szerokiemu gronu odbiorców – aktorom, reżyserom, publiczności w każdym wieku – tematy gęste, nowoczesne, a zarazem zaprezentowane wyjątkowo przystępnie. Jego pierwszy tekst został opublikowany w 2004 roku: „Ouasmok?” otrzymał nagrodę SACD za sztukę dla młodzieży,( 2005). Za tekst „Cent culottes et sans papiers” otrzymał w 2011 roku nagrodę Collidram. Stypendysta francuskiego Ministerstwa Kultury.

Szczegółowy harmonogram:
13 maja 2016 r. g. 17.00 – czytanie performatywne (ogród przed teatrem), dyskusja
14 maja 2016 r. godz. 10.00 – 14.00 i 16.00 – 20.00 – warsztat ze scenografką Barbarą Hanicką
15 maja 2016 r. godz. 9.00 – 17.00 – warsztat z Barbarą Hanicką zakończony akcją w przestrzeni miasta
30 maja 2016 r. godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem Aleksandrą Antoniuk
31 maja 2016 r. godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem
1 czerwca 2016 r. godz. 16.00 – 20.00 – warsztat z pedagogiem zakończony akcją w przestrzeni miasta o godz. 20.00

WSZYSTKIE