Newsy

“Hotel…” w Pile
POWRÓT
2016.09.01

Spektakl Teatru Fredry w Gnieźnie „Hotel pod Wesołym Karpiem” w reż. Jospeha Hendla zobaczyć będzie można niebawem na scenie tamtejszego Regionalnego Centrum Kultury . Na pilskiej scenie 25 września o godz. 19.00 zaprezentujemy cieszącą się ogromną popularnością wśród widzów, nieoczywistą opowieść o relacjach polsko-żydowskich. To kolejna wizyta gnieźnieńskiego Teatru w Pile, wsparta dofinansowaniem UMWW.

Nowojorski reżyser i dramaturg, potomek w litewskich Żydów, wyreżyserował na scenie Teatru Fredry w ramach Rezydencji Artystycznej 2015 sztukę własnego autorstwa, stwarzając pretekst do rozmowy na tematy istotne, ale oglądane z dystansu, okiem ironicznego obserwatora. Spektakl porusza wiele pozornie wykluczających się kwestii. Holokaust, antysemityzm, syjonizm, resentymenty, gra wytartych i banalnych stereotypów, nacjonaliści, dawni ubecy i współcześni biznesmeni, kibole i amerykańskie feministki o rodowodzie prosto z małopolskiego sztetlu – wszystko to i wiele więcej Hendel gromadzi pod dachem „Hotelu pod Wesołym Karpiem”. Na scenie, prezentując na zmianę talenty komediowe i dramatyczne, występują: Anna Pijanowska, Iwona Sapa, Maciej Hązła, Karol Kadłubiec, Wojciech Kalinowski, Sebastian Perdek i Wojciech Siedlecki.

Czy potrafimy rozmawiać na tematy, które od lat są tabu, a jeśli się o nich mówi, to tylko w tonie martyrologii i patosu? Czy amerykańsko-żydowski czarny humor znajdzie wielbicieli wśród polskich teatromanów? Czy można konfrontować się z trudną przeszłością poprzez śmiech? Teatr Fredry na wszystkie te pytania odpowiada twierdząco i zaprasza widzów na wracający po dłuższej przerwie do repertuaru spektakl. Teraz niepowtarzalna szansa aby zobaczyć go właśnie w Pile.

WSZYSTKIE