Newsy

Czytanie performatywne – „Pinok i Barbie”
POWRÓT
2016.10.05

Teatr Fredry w Gnieźnie serdecznie zaprasza na trzecią odsłonę projektu “ReStart – łańcuch sztuki”. 14 października 2016 r. o godz. 19.00 odbędzie się czytanie performatywne sztuki „Pinok i Barbie” Jeana – Claude`a Grumberga, w reżyserii Łukasza Gajdzisa.

Po sukcesie „Czerwonego/Żółtego Kapturka” powracamy do twórczości znakomitego francuskiego dramaturga. „Pinok i Barbie” to tekst dedykowany dzieciom, poruszający problem wojny, indywidualnych tragedii i manipulacji władzy. Dwie zabawki wyruszają do kraju objętego wojną, by służyć mieszkającym tam dzieciom. Rzeczywistość okazuje się jednak dramatycznie inna…

To pierwsze czytanie performatywne w Teatrze Fredry w tym sezonie artystycznym, a drugie w drugiej edycji projektu. Czytania tekstów dramatycznych w gnieźnieńskim teatrze spotykają się z dużą aprobatą widzów, gdyż, za każdym razem, dają szansę wsłuchania się w najważniejsze problemy, którymi interesuje się współczesna dramaturgia. Zagadnienia, będące wyzwaniem dla edukacji kulturalnej, prezentowane są w błyskotliwej formie.

Czytanie performatywne jest elementem projektu artystyczno-edukacyjnego „ReStart- łańcuch sztuki. Kontynuacja” adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. To jego druga edycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt podejmuje twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle jest startem do zbudowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości uczestników na udział w wydarzeniach artystycznych, zarówno w roli odbiorców, jak i twórców.

WSZYSTKIE