Newsy

Medale Gloria Artis
POWRÓT
2016.11.02

ANDRZEJ MALICKI

Początki kontaktu Andrzeja Malickiego ze sceną datują się na okres studiowania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (psychologia), gdzie związał się ze znanym teatrem studenckim NURT. Po ukończeniu nauki został instruktorem wrzesińskiego Ośrodka Kultury, tam przez kilka lat prowadził teatr poezji FAKT. W roku 1976 został zatrudniony w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Nie miał dyplomu szkoły teatralnej, więc rzemiosła artystycznego uczył się wprost na scenie. W roku 1982 zdał eksternistyczny egzamin aktorski i wówczas definitywnie porzucił zawód psychologa wiążąc się na stałe z pierwszą i jedyną w jego życiu zawodowym profesjonalną sceną. Jako adept zaczął w „Słudze dwóch panów” C.Goldoniego (1976), następnie między innymi w „Romansie z wodewilu” W. Krzemińskiego (1977), „Fantazym” J. Słowackiego (1977), ”Balladynie” J. Słowackiego (1978), „Bachantkach” Eurypidesa (1979), „Bliźniakach z Wenecji” C. Goldoniego (1980). Krótko potem zagrał rolę Gustawa w „Ślubach panieńskich” A. Fredry (1983), Rejenta w dwóch kolejnych wstawieniach Fredrowskiej „Zemsty” (1990, 2003). Występował w sztukach S. Mrożka – w jednoaktówce „Na pełnym morzu” (1992) i w „Rzeźni (1993). Był Tartuffem w „Świętoszku” Moliera (1993), Sędzią w „Panu Tadeuszu” wg. A. Mickiewicza (1994), niezapomnianym Filipem Grzegotką w komedii A, Fredry „Gwałtu, co się dzieje” (1996). Dał się poznać jako Scholastyk w „Igraszkach z diabłem” J. Drdy (1997), Pustelnik w „Balladynie” J. Słowackiego (1977), Papkin-Tiapkin w „Rewizorze’ M. Gogola (2001), Sir Hugo Evans w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” (2001), Baron w „Trans-Atlantyku” W. Gombrowicza (2004), Sawwa Łukicz w „Szkarłatnej wyspie” (2006). Spełniał się artystycznie także w „Weselu” S. Wyspiańskiego (2007), „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza (2008), „Dylu Sowizdrzale” G. Gorina (2009), „Świętoszku” Moliere`a (2010), „Nie-boskiej komedii. Rzecz o krzyżu” Z. Krasińskiego (2011), „Królu Ryszardzie III” w. Szekspira (2012), „Damach i huzarach” A. Fredry (2013) i w wielu innych rolach, również w repertuarze dziecięcym.

Nieustannie podejmuje nowe wyzwania: pisuje scenariusze teatralne, jest autorem licznych adaptacji scenicznych znanych baśni, ma na swoim koncie kilka udanych reżyserii, (m.in. „Brytan Bryś” A, Fredry – 1986, „Lis Witalis” J. Brzechwy – 1991, „Karol”, „Na pełnym morzu” S. Mrożka 1992, “, „Jak wykołować czarownice” L. Legut – 1993, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” M. Konopnickiej – 1999, „Świniopas – 2003, „Mała syrenka” H.Ch. Andersena – 2005, a także debiut scenograficzny („Czarownice” M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – 1984). Z jego inicjatywy powstała i wydawana była równo 20 lat premierowa gazetka teatralna „Trzy po Trzy”, w której w dowcipny sposób komentował wydarzenia okołopremierowe.
Obszarem ożywionej aktywności Andrzeja Malickiego jest amatorski ruch teatralny. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach Towarzystwa Kultury Teatralnej i działał na rzecz ruchu PROSCENIUM Milana Kwiatkowskiego. Od wielu lat współpracuje z gnieźnieńskimi domami kultury i instruktorami prowadzącymi szkolne zespoły teatralne, współorganizuje konkursy recytatorskie i jest ich jurorem. Jest pomysłodawcą wielu nowych form współpracy zarówno z młodzieżą, jak i ludźmi starszymi i z niepełnosprawnością intelektualną, które mają służyć lepszemu poznawaniu sztuki teatralnej oraz być formą terapii.

Pan Andrzej Malicki obchodzi w tym roku 40-lecie pracy zawodowej w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Podczas swojej długoletniej kariery zawodowej zagrał wiele znaczących ról, pisał scenariusze sztuk, zajmował się adaptacją i reżyserią spektakli teatralnych. Z tych jego osiągnięć należy wymienić baśń „O księżniczce z zamku gnieźnieńskiego” oraz spektakl przygotowany z okazji 90-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Znowu nam się jęła…”. Działa bardzo prężnie na polu amatorskiego ruchu teatralnego, zarażając swoją pasją dzieci, młodzież i osoby starsze. Bardzo dużo czasu poświęca osobom niepełnosprawnym intelektualnie; przygotowuje z nim spektakle teatralne, które wystawiane są na różnego rodzaju pokazach i festiwalach twórczości scenicznej. Prowadzi grupę teatralną ODEON złożoną z gnieźnieńskich seniorów, która wystąpiła na eliminacjach Wielkopolski XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego “Ruch seniorów” Ars 2016. W kategorii teatrów została zakwalifikowana do kolejnego etapu, czyli do przeglądu ogólnopolskiego. Jest współtwórcą Salonu Poetyckiego i jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Jest ogromnym miłośnikiem i krzewicielem gwary gnieźnieńskiej. Pisuje nią fraszki, krótkie teksty, także teatralne scenariusze. Wielokrotnie nagradzany Białym Bzem za role teatralne i nagrodami za udział z amatorskimi grupami teatralnymi w przeglądach.
Od wielu lat jest aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich, w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie pełni funkcję przewodniczącego koła ZASP.

DANIELA ZYBALANKA-JAŚKO
Rodowita poznanianka. Po ukończeniu szkoły podstawowej trafiła do Państwowej Szkoły Instruktorów Teatralnych i Oświatowych. W tym czasie szkołę tę ukończyło wielu dobrych aktorów m.in. znany aktor Roman Wilhelmi. Po maturze rozpoczęła pracę w teatrze objazdowym działającym przy Poznańskiej Estradzie. Eksternistyczny dyplom aktorski uzyskała w 1959 roku. Debiutowała na scenie Teatru Satyry działającego wówczas przy Poznańskiej Estradzie. Kolejne doświadczenia aktorskie zdobywała na scenach dramatycznych w Toruniu, Olsztynie, Elblągu, Nowej Hucie, Wałbrzychu i Zielonej Górze. Zdobywała uznanie publiczności, a także pochlebne recenzje krytyków. Ci ostatni pisali o niej na łamach miesięcznika „Teatr”, „Życia literackiego”, „Kultury”, „Kulis”, „Sceny” a także regionalnych dzienników. Jej zdjęcia trafiały na okładki znanych ówcześnie, poczytnych kolorowych czasopism takich jak „Kobieta i życie” czy popularna w całej Polsce , wysokonakładowa „Panoramy Północy”. Już w 1963 roku, podczas V Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu została zauważona. Otrzymała nagrodę redakcji „Pomorza” dla aktora młodego pokolenia za rolę Anity w sztuce „Piąta kolumna” Ernesta Hemingway’a (1963, Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie). Niedługo potem z uznaniem krytyki spotkała się jej Krasawica ze spektaklu Bolesław Śmiały S. Wyspiańskiego ( premiera 1966).
W tym samym czasie osobnym i znaczącym obszarem jej aktorskich doświadczeń okazał się monodram. Tej formie kontaktu z widzem poświęciła niemal całą dekadę lat 60-tych. Za role w monodramach została doceniana przez krytykę i publiczność. Z tego okresu warto przypomnieć jej udział w Scenie Eksperymentów powołanej do życia przy Teatrze dramatycznym w Olsztynie. Scena funkcjonowała jako uzupełnienie głównej linii repertuarowej teatru. Była obszarem zastrzeżonym dla prezentacji nowych tekstów dramatycznych i eksperymentalnych form teatralnych, często adresowanych do wąskiej grupy odbiorców. To właśnie Daniela Zybała inaugurowała działalność tej sceny monodramem Finna Methlinga pt. Podroż do zielonych ciemni (1962 r.) w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza, w reżyserii Tadeusza Witta. Nie był to jedyny monodram zrealizowany przez aktorkę w ramach tej sceny. Kolejna sztuka z jej udziałem została wystawiona rok później. Był to monodram „Piękny i nieczuły” Jeana Coteau w przekładzie Zbigniewa Stolarka (1963). Potem były Romanse cygańskie (1963) F.G. Lorki w przekładzie Jerzego Ficowskiego i Zofii Szleyen, w opracowaniu reżyserskim Józefa Strumińskiego. Listy miłosne portugalskiej zakonnicy Mariany Alcoforado w przekładzie Stanisława Przybyszewskiego i w reżyserii Józefa Strumińskiego (pierwsza część spektaklu „Zakonnice” (1964) oraz Stłuczone zwierciadło na podstawie książki Romans z przyjaciółmi. Spotkania z Jesieninem. Anatola Marienhofa, Ili Szneidera w reżyserii Jerzego Bonarda Bujańskiego , wyprodukowany przez krakowską Estradę.
Lata 60-te to jednak nie tylko monodramy to także znakomite kreacje aktorskie, jakie stworzyła w wielu spektaklach zarówno klasycznych jak i współczesnych. Dostrzegł ją na scenie w Nowej Hucie Stefan Otwinowski. Wyróżnił jej udział w Kramie z piosenkami (1968) Leona Schillera, w reżyserii Jana Skotnickiego zaliczając do grupy interesujących „ z energią i wdziękiem” młodych aktorów. Zauważona jako Beth w „Krajobrazie” Harolda Pintera (1970) na scenie Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, zapamiętana jako przebiegła i obłudna Goneryla, budząca emocje w pełnych namiętności, miłosnych scenach z Edmundem w Królu Learze Szekspira ( 1970 ) w reżyserii Jerzego Hoffmana wchodziła w dekadę lat siedemdziesiątych rolami kreowanymi na zielonogórskiej scenie, w spektaklach takich jak: Niech no tylko zakwitną Jabłonie A.Osieckiej (1970), Don Juan Moliera (1970), Klub kawalerów M.Bałuckiego (1971), Wesele S. Wyspiańskiego (1971), Opera za trzy grosze B. Brechta ( 1973) oraz Niemcy L. Kruczkowskiego ( 1974) .
Do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie przybyła w roku 1975 i była jego etatową aktorką aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. Po raz pierwszy wystąpiła przed gnieźnieńską publicznością grając rolę Pani Kowalskiej we współczesnej sztuce Haliny Dobrowolskiej Nie ma konia dla Maryny ( 1976) i niedługo potem – Klarysę w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego ( 1976) oraz Sekretarkę w „Kartotece” T.Różewicza. Nieco później przyszły role w takich przedstawieniach jak Szewcy S.I.Witkiewicza (1975) następnie w Romansie z wodewilu W.Krzemińskiego, Nikt mnie nie zna A.Fredry (1978) , Balladynie J.Słowackiego ( 1978), w Remoncie A. i J. Kondratiuków ( 1979), w Ich czworo G.Zapolskiej (1979), Zemście A.Fredry ( 1982), Weselu u Drobnomieszczan B.Brechta ( 1982), Damach i huzarach A.Fredry (1984) a także we współczesnej prapremierowej farsie Samo życie M. Rosińskiego (1985) i wystawionej w tym samym roku sztuce F.G.Lorki pt. Dom Bernardy Alba w reżyserii Marcina Ehrlicha. Niedługo potem zagrała rolę Panny Małgorzaty w Ciotuni A.Fredry w reżyserii Tadeusza Pliszkiewicza (1987), także w Kwiatach polskich J. Tuwima (1987) i Przedwiośniu wg. S. Żeromskiego (1988), oba ostanie spektakle – w reżyserii Romana Kordzińskiego. Dekadę lat 90- tych rozpoczęła wyrazistą i mocną rolą Herodowej w Pastorałce L. Schillera w reżyserii Tomasza Szymańskiego (1991 ) i rolą Mamony w Rapsodzie o Świętym Wojciechu T. Szymańskiego (1991). Niedługo potem wystąpiła w pamiętnej inscenizacji Snu Nocy letniej Szekspira w reżyserii i choreografii Henryka Tomaszewskiego (1992), zagrała warte odnotowania role i epizody w spektaklach takich jak Świętoszek Moliera(1992), Pan Tadeusz A.Mickiewicza w reżyserii Józefa Jasielskiego (1994) i Moralność Pani Dulskiej G. Zapolskiej (1996) obie sztuki w reżyserii Z. Wardejna, Balladyna J. Słowackiego (1996), Gwałtu, co się dzieje A. Fredry (1996) w reżyserii Tomasza Szymańskiego. A także ponownie w swojej karierze znalazła się w obsadzie Kartoteki T. Różewicza (1998) i Trzech Sióstr Czechowa (2001) ; w obu spektaklach reżyserowanych przez Piotra Kruszczyńskiego stworzyła interesujące kreacje aktorskie. Kilka lat później nie zabrakło jej także obsadzie Nie-Boskiej komedii. Rzecz o krzyżu wg Krasińskiego ( 2011), kolejnym spektaklu tego reżysera, zrealizowanym z zespołem gnieźnieńskiej sceny, w którym wystąpiła w przejmującym epizodzie Kochanki. W roku 2014 zagrała w „Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Piotra Waligórskiego (postać Osowiałej Staruszki), a rok 2015 to rola Pani Soames w spektaklu Thortona Wildera „Nasze miasto” w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego.
Podejmując próbę opisu trwającej ponad półwiecze aktorskiej kariery nie sposób wymienić wszystkich scenicznych wcieleń aktorki. Warto wspomnieć jednak, że grywała, nie tylko w przedstawieniach dla dorosłych, lecz także w wielu spektaklach dla dziecięcej publiczności.
Poza pracą aktorską, Daniela Zybała-Jaśko od wielu lat działa jako dziennikarka. Przygotowuje i publikuje na łamach lokalnej gnieźnieńskiej prasy różnorodne materiały na temat teatru, poezji i życia kulturalnego w Gnieźnie. Jej ulubioną formą dziennikarskiej wypowiedzi jest wywiad. Wykorzystując tę formę wypowiedzi od lat prezentuje lokalnej społeczności sylwetki ludzi sztuki i kultury, szczególną atencją obdarzając ludzi teatru.
Poza dziennikarstwem od wielu lat uprawia twórczość poetycką. Pisze wiersze i publikuje na łamach prasy a także w wydaniach książkowych. Jako poetka debiutowała w roku 1964 na lamach olsztyńskiego miesięcznika Warmia i Mazury. Tomik poetycki „Pożegnanie z materią” to debiut książkowy aktorki. Ukazał się w 1993 roku nakładem Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Rok później został opublikowany kolejny zbiór wierszy poetki pt. „Wianek z cieniem”, w 1997 następny – „Szukanie świata”, w 2002 roku „Kwiaty we mgle”, w 2009 roku – tomik „Moje pojednanie”. Najnowszy tomik wierszy zatytułowany „Drugi brzeg” wydany został w roku bieżącym. Wcześniej aktorka publikowała swoje wiersze na łamach olsztyńskiego miesięcznika „Warmia i Mazury”, zielonogórskiego dwutygodnika „Nadodrze” oraz ogólnopolskiego miesięcznika „Nurt”. Jej wiersze pojawiały się również na łamach poznańskich dzienników i gnieźnieńskiego tygodnika „Przemiany na szlaku piastowskim”
Daniela Zybała – Jaśko w roku bieżącym kończy 80 lat, obchodząc jednocześnie jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Jest jedyną w Wielkopolsce aktywną aktorką, która od lat pozostaje wierna gnieźnieńskiej scenie teatralnej, budząc szacunek widzów i realizatorów spektakli, w których bierze udział. Znana także miejscowej społeczności jako poetka i dziennikarka, dla której twórczość literacka stała się istotą działań po oficjalnym, etatowym zakończeniu pracy w teatrze. Jest aktywnym działaczem społecznym; od wielu lat pełni funkcję sekretarza Koła ZASP przy Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, będąc łącznikiem Teatru z Zarządem Oddziału w Poznaniu i Zarządem Głównym ZASP w Warszawie. Jest gorącym orędownikiem przyjmowania w szeregi Związku Artystów Scen Polskich nowych, młodych członków. Mimo zaawansowanego wieku bierze udział w Zjazdach ZASP, przekazując wiedzę pozostałym aktorom.

WSZYSTKIE