Newsy

Frankenstein | czytanie performatywne
POWRÓT
2016.12.02

Niestety nieubłaganie wielkimi krokami zbliża się finał drugiej edycji projektu, dlatego Teatr Fredry w Gnieźnie szczególnie zachęca do udziału wszystkich widzów. Ostatnia odsłona projektu rozpocznie się 2 grudnia 2016 r. o godz. 19.00 czytaniem performatywnym tekstu uznanego reżysera, aktora i dyrektora Am Stam Gram w Genevie – Fabrice’a Melquiot – pt. „Frankenstein” w reż. Łukasza Gajdzisa. Tym razem punktem wyjścia do dyskusji będzie problematyka tabu i inności. Teatr po raz kolejny zmierzy się z tematem istotnym społecznie i kulturowo, posługując się, między innymi, dychotomiami: SWÓJ – OBCY – INNY.

Czytania tekstów dramatycznych w gnieźnieńskim teatrze spotykają się z dużą aprobatą widzów, gdyż, za każdym razem, dają szansę wsłuchania się w najważniejsze problemy, którymi interesuje się współczesna dramaturgia. Zagadnienia, będące wyzwaniem dla edukacji kulturalnej, prezentowane są w błyskotliwej formie. Poprzednie, poświęcone problematyce wojny, indywidualnych tragedii i manipulacji władzy wywołało w uczestnikach wiele emocji.Czytanie performatywne jest elementem projektu artystyczno-edukacyjnego „ReStart- łańcuch sztuki. Kontynuacja” adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. To jego druga edycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt podejmuje twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle jest startem do zbudowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości uczestników na udział w wydarzeniach artystycznych, zarówno w roli odbiorców, jak i twórców.

Fabrice Melquit – reżyser, autor sztuk teatralnych, piosenek, performensów. Od 2012 roku dyrektor szwajcarskiego Teatru Am Stram Gram dla dzieci i młodzieży. Wcześniej występował jako aktor u Emmanuel Demarcy-Mota w trupie Theatre des Millefontaines. Jednocześnie pisał. W 1998 wydał pierwsze teksty dla dzieci: „Les petits melancoliques” i „Le jardin de Beamon”, które zostały opublikowane w „l’Ecole des loisirs” i transmitowane w France Culture. Otrzymał główną nagrodę Paul-Gilson od francuskojęzycznej publicznej rozgłośni radiowej oraz w Bratysławie nagrodę dla najlepszej europejskiej audycji radiowej dla młodzieży. Do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych prawie 50 jego sztuk. Tekst Perlino Comment (2001) zainaugurował młodzieżową kolekcje tekstów teatralnych w wydawnictwie l’Arche, następna sztuka „Bouli Miro” (2002) w reżyserii Patrice Douchet przez ponad 3 lata odbywała międzynarodowe tournée. „Bouli Miro” została wyselekcjonowana przez Comedie Francaise, był to pierwszy spektakl dla młodzieży tam prezentowany ( 2005/2006). Jego teksty przetłumaczono na kilkanaście języków i prezentowano w wielu krajach, m.in.: Niemczech, Grecji, Meksyku, USA, Chile, Hiszpanii, Włoch, Japonii i Rosji.

WSZYSTKIE