Newsy

Premiera od kuchni
POWRÓT
2017.01.10

Premiera od kuchni* – Panna Julie

W tym roku ferie zimowe w zakończymy w naszym Teatrze premierą spektaklu „Panna Julie” Augusta Strindberga w tłumaczeniu Mariusza Kalinowskiego, w reżyserii Filipa Gieldona z dramaturgią Karoliny Kapralskiej. W związku z tym podczas ferii będą odbywać się wydarzenia z cyklu Premiera. KONTEKSTY adresowane do młodzieży oraz nauczycieli.

*Sformułowanie „od kuchni” w tym przypadku jest grą z treścią dramatu, którego akcja dzieje się właśnie w kuchni.

Spotkania dla młodzieży

Co to znaczy odczytać dziś, na nowo, arcydzieło Strindberga? Warsztaty rozpoczniemy od wspólnego, głośnego czytania Panny Julie w tłumaczeniu Mariusza Kalinowskiego. Lektura tego krótkiego dramatu pozwoli dokładnie przyjrzeć się bohaterom, Julie, Jeanowi i Krystynie. Poszukamy ich na ulicy, w gazetach, na facebooku i zastanowimy się, kim mogliby być dzisiaj. Czy w tym kontekście istotne będzie ich pochodzenie i pozycja społeczna?

Zastanowimy się, co umożliwia im marzenie i działanie, a co ich ogranicza? Jakie są ich pragnienia? Na co mogą sobie pozwolić w fantazjach, na co w działaniu?

Spróbujemy pójść ścieżką interpretacyjną zaproponowaną przez reżysera i dramaturżkę, ale także szukać własnych sposób oczytania dramatu. Spotkania będą także okazją do tego, by zajrzeć za kulisy produkcji. Finałem będzie możliwość skonfrontowania swojej interpretacji Panny Julie podczas spektaklu.

Uczestnicy warsztatów będą mogli uczestniczyć w jednej z prób generalnych oraz zakupić bilety w specjalnej cenie na spektakl Panna Julie w sobotę 11.02. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Zapraszamy osoby w wieku od drugiej klasy gimnazjum.

31.01

16.00-19.00 – Nowe czytanie.”Panna Julie” na głosy

1.02

16.00-19.00 – Kim jest Julia?

8.02

16.00-19.00 – Gra w klasy z panną Julie

11.02

19.00 – spektakl Panna Julie

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Spotkanie dla nauczycieli

7.02

16.00-18.00 – O czym opowiada Panna Julie? Teatralne odczytywanie arcydzieła

Kolejna teatralna inscenizacja klasycznego już dzieła Strindberga skłania do tego, by zastanowić się, dlaczego Panna Julie wciąż inspiruje i wciąż jest fascynująca dla twórców teatralnych. Co dramat napisany w 1888 roku mówi nam dzisiaj o marzeniach i pragnieniach człowieka?

Najbliższa premiera to także okazja do tego, by zastanowić się, jak dzisiaj czytamy arcydzieła, teksty dobrze znane, szanowane i uznane. Dlaczego wciąż je interpretujemy? Czym zachwycają? I co pozwalają powiedzieć o naszej współczesności? Zastanowimy się także, dlaczego teatr jest miejscem, w którym może odbyć się taka rozmowa.

Spotkanie jest kierowane do nauczycieli, którzy szukają sposobów na rozmowę z młodzieżą o współczesnych inscenizacjach oraz dla wszystkich, którzy interesują się teatrem i chcą o nim rozmawiać.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozmową, przede wszystkim nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych.

Nauczyciele otrzymają zaproszenia na spektakl 11.02, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami.

11.02 – sobota

19.00 – spektakl „Panna Julie”

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.

WSZYSTKIE