Newsy

Teatr Fredry na festiwalu w Koszalinie
POWRÓT
2015.06.07

10 czerwca podczas VI Konfrontacji Młodych m-Teatr w Koszalinie Teatr Fredry pokaże swoją czesko-brazylijsko-polską produkcję „Spowiedź masochisty”. Spektakl jest efektem rezydencji artystycznych prowadzonych w sezonie 2014/2015. W ramach rezydencji nad tekstem „młodego gniewnego” czeskiego autora Romana Sikory pracowali między innymi artyści z brazylijskiego São Paulo: reżyserka Aline Negra Silva i scenograf Felipe de Oliveira.

Tragikomedia „Spowiedź masochisty” balansuje między mroczną, rozerotyzowaną zabawą a analizą współczesnych stosunków pracy. Błyskotliwe poczucie humoru, piosenki o kontrowersyjnej treści i przebojowe, a zarazem histeryczne i zwracające uwagę kreacje aktorskie zawarte są w opowieści o losach Pana M., tytułowego masochisty. W Teatrze Fredry groteskowa komedia przybrała niekonwencjonalny kształt okrutnej i trzeźwej analizy gniotącego nas świata. „Warto obejrzeć Spowiedź masochisty i nie tyle zobaczyć w niej siebie, co zrozumieć, że dobra sztuka zawsze jest bliska życia, a krzywdzące systemy czasem lepiej rozbrajać ironicznym humorem.” pisze o spektaklu Kamila Kasprzak (Przemiany na szlaku piastowskim).

Występ gnieźnieńskiego teatru na koszalińskim festiwalu jest kolejnym sukcesem po zmianie profilu artystycznego, uwspółcześnieniu repertuaru i otwarciu się na widza. Właśnie dzięki takim spektaklom jak „Spowiedź masochisty” Teatr Fredry może pełnić istotną rolę społeczną i zaprezentować się szerokiej publiczności w chwili ważnych dla niego zmian. 10 czerwca koszalińska publiczność festiwalowa będzie mogła przekonać się o sukcesach gnieźnieńskiej sceny.

WSZYSTKIE