Newsy

Doskonała zabawa z historią. Teatr Fredry rusza w Polskę!
POWRÓT
2017.09.01

Spektakl „Gniazdo” w reż. Agnieszki Mielcarek już we wrześniu ruszył w Polskę w ramach programu TEATR POL¬SKA 2017. TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji sztuki teatru wśród mieszkańców małych miejscowości. Powstał, by ułatwiać im dostęp do oferty teatralnej, wspierać ak¬tywność teatrów poza ich siedzibami i umożliwiać prezenta¬cje spektakli w ośrodkach mających utrudniony do¬stęp do kultury. Komisja Artystyczna dofinansowanie przyznała 17 wybranym teatrom ze 130 zgłoszonych. Teatr Fredry w Gnieźnie w programie uczestniczy już po raz drugi.

To właśnie z opowieścią o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach gnieźnieński zespół dotrze do miast partnerskich. Trudno wymyślić lepszy początek lekcji tożsamości narodowej niż spotkanie z teatrem z Gniezna. Według legendy nazwa miasta pochodzi od polskiego słowa „gniazdo” oraz „gnieździć się” i związana jest z powstaniem państwa polskiego. To w tej okolicy mieli żyć Król Popiel, Lech, Czech i Rus. To tu Mieszko I wyznaczył pierwszą formalną stolicę państwa polskiego. „Gniazdo” nie przypomina jednak tradycyjnych inscenizacji lektur obowiązkowych.

„To doskonała okazja, aby zapytać najmłodszych widzów o to, czym dla nich jest Ojczyzna, co znaczy dziś „bycie Polakiem”, na ile może ich zafascynować historia własnego kraju – ta legendarna i ta rzeczywista. A całość podana jest w formie lekkiej zabawy, wzbogaconej elementami muzycznymi, pozbawionej patosu i oczywistej dydaktyki”.– mówi dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie – Joanna Nowak.

Każdy Polak od wczesnego dzieciństwa zna doskonale opowieści o trzech dzielnych braciach Lechu, Czechu i Rusie, Orle Białym, złym królu Popielu i szlachetnej Wandzie, co nie chciała Niemca. O początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach. Ale czy rzeczywiście je znamy i rozumiemy, czy nadal czujemy się z nimi dobrze, czy w XXI wieku pomagają nam one znaleźć odpowiedź na pytanie „kto ty jesteś”? Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza najmłodszych i tych troszkę starszych widzów do poznania zupełnie nowych opowieści o tym, co spowodowało, że kraj, w którym żyją nazywa się Polska, a jego mieszkańcy to Polacy. I obiecuje przywieźć wszystkim inspirującą zabawę i niezapomniane wzruszenia.

W ramach programu TEATR POLSKA teatry, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma sceny instytucjonalnej. W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gnieźnieński Teatr pierwszy spektakl zaprezentował 7 września o g. 17.30 w Nowosolskim Domu Kultury, kolejny – 9 września o g. 17.00 w Wągrowcu – na scenie tamtejszego Domu Kultury. W październiku Teatr ruszył w trasę dla siebie nieodkrytą, docierając 18 października o g. 17.00 aż do Kłodzka. Opowieść o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach zobaczyć będą mogli mieszkańcy Jarocina (7 listopada, g. 17.00), a następnego dnia (8 listopada, g. 17.00) – Krotoszyna. Trzydniowe listopadowe tournée zwieńczy prezentacja spektaklu w Gostyniu (9 listopada, g. 17:00). Ostatnią miejscowością, jaką odwiedzi gnieźnieński Teatr będzie Konin – 27 listopada o g. 17.00.

WSZYSTKIE