Newsy

Ilustracje Krystyny Michałowskiej w Teatrze Fredry
POWRÓT
2018.06.07

Od 7 – 19 czerwca 2018r. w Teatrze Fredry można było zobaczyć wystawę poświęconą ilustratorskiej twórczości Krystyny Michałowskiej, która została zorganizowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji i prezentowana w Salonie Ilustratorów podczas tegorocznych XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK.

„Chcemy Was zaprosić do niezwykłego ogrodu – krainy wyobraźni Krystyny Michałowskiej. Tworzą go ilustracje powstałe w różnych okresach twórczości Autorki i zamieszczane w różnych książkach. A tych książek,bogato ilustrowanych, było ponad 100. Jak to w wydawnictwach bywa, są tam piękne księżniczki i żaby rycerze, i smoki… A wszystko w tajemniczej scenerii, egzotycznej roślinności i w niesamowitym zielono-niebieskim kolorycie”.

Krystyna Michałowska – legendarna postać Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennica m.in. Jana Marcina Szancera i Henryka Tomaszewskiego jest jedną z ostatnich aktywnych twórców tamtego pokolenia. Jej niezwykłe również od strony warsztatowej prace możecie pamiętać z wielu książek. Ilustrowała m.in. „Baśnie” H.Ch. Andersena, „Księgę smoków” Edith Nesbit, „Księżniczkę smoków” Mieczysława Künstlera, „Przygody Piotrusia Pana” J. M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Jest autorką wyróżnika graficznego książek z serii „Poczytaj mi, mamo”. Nadal tworzy wspaniałe ilustracje i wydaje książki. Była wielokrotnie nagradzana, m.in. w konkursie PTWK na najlepiej wydaną książkę. Jest laureatką Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości artystycznej.

WSZYSTKIE