Newsy

Rusza rekrutacja szkół w ramach Konkursu im. Jana Dormana
POWRÓT
2018.08.29

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie 3 września 2018 r. rozpoczyna rekrutację szkół chętnych do nieodpłatnego wzięcia udziału w projekcie artystyczno-edukacyjnym, który zakłada prezentację wyprodukowanego przez Teatr spektaklu „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović” w szkole. Prapremiera spektaklu odbędzie się 20 września b.r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, a przedstawienie do końca roku będzie prezentowane w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach. Produkcja spektaklu została dofinansowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Konkursu im. Jana Dormana.

 

Spektakl adresowany jest do młodzieży w wieku 12-15 lat, a jego prezentacja (45 min.) przewidziana jest w sali lekcyjnej. Po każdym pokazie odbędzie się warsztat (45 min.),  w którym wezmą udział wszyscy widzowie spektaklu. Uczniowie otrzymają zeszyty aktywności, zawierające propozycje samodzielnych działań inspirowanych spektaklem oraz ciekawostki dotyczące piłki nożnej i teatru. Godzina prezentacji spektaklu oraz realizacji warsztatów zostanie dostosowana do harmonogramu dnia i planu zajęć szkoły i potrwa dwie, następujące po sobie, godziny lekcyjne.

 

Spektakl to teatralno-piłkarska rozgrywka, która wydarzyć się może w każdej przestrzeni, zarówno na boisku pod blokiem, na scenie, w szkolnej klasie czy w Internecie. Spektakl pokazuje, że widowisko to nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie, które oprócz konieczności gry, łączy przestrzeganie nie zawsze określonych zasad.

 

Bohaterowie spektaklu – dwóch chłopaków i dziewczyna – grają w piłkę. Opowiadając o tym, co wydarzyło się na boisku, mówią o swoich marzeniach i ambicjach. W ich wyobrażeniach pojawia się postać Zlatana Ibrahimowića – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia. Tytułowy Zlatan jest idolem naszych bohaterów, a jego bramki –  strzelane „z czuba” – szczytem brawury. Podczas tej interpersonalnej rozgrywki na plan pierwszy wysuwa się refleksja o współpracy, zespołowości i rywalizacji.

 

Działania edukacyjne są skierowane do uczniów i nauczycieli. Ich celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na tematy poruszone w spektaklu oraz opracowanie narzędzi, które będą przydatne w rozmowie o teatrze. Nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji i warsztatów, które można zrealizować z uczniami przed przedstawieniem i po nim.

 

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach narodził się  z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

 

Informujemy, iż oferta kierowana jest do szkół z Gniezna i regionu, a o wzięciu udziału w projekcie, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Nabór trwa nie dłużej niż do 14 września 2018. Rekrutację prowadzi Dział marketingu T. 61 426 16 15, który również udziela szczegółowych informacji w sprawach organizacyjnych projektu.

 

 

 

 

WSZYSTKIE