Newsy

Spotkanie z Romanem Sikorą
POWRÓT
2015.02.21

Kontrowersyjny czeski artysta w Teatrze Fredry

Spotkanie z autorem drmatau Spowiedź masochisty odbędzie się 24 lutego o godzinie 18:00 na scenie Teatru Fredry w Gnieżnie.

Sikorę określa się niekiedy jako „młodego gniewnego dramaturga”. W rozmowie z nim będziemy mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z bogatym życiorysem autora i krytyka, który pracował m.in. w hucie, agencji reklamowej czy jako nocny portier w teatrze. Porozmawiamy także o jego nieszablonowych poglądach , które złożyły się na poruszający i zarazem zabawny tekst „Spowiedzi”. Jego niechęć do totalitaryzujących tendencji systemu rynkowego i do podporządkowania się ideologii materialnego szczęścia, rozkoszy i wszechogarniającej technologii, oparta jest na sile wyrazu słów, których używa często w prowokacyjnych, surrealistycznych i nietypowych kombinacjach.
Spotkanie poprowadzi Paweł Bąkowski.

Roman Sikora – rocznik 1970, dramaturg, publicysta, eseista, krytyk teatralny. Ukończył Wydział Teatralny im. Leoša Janáčka w Brnie, na którym otrzymał stopień doktorski pod kierunkiem prof. Borzywoja Srba. Laureat licznych nagród literackich. Jego sztuka „Spowiedź masochisty” została z powodzeniem wystawiana m. in. na scenach Berlina i Paryża. Ta przejmująca, ale też groteskowo-ironiczna i nieodparcie śmieszna opowieść o współczesnych niewolnikach, o kryzysie jednostki i społeczeństwa w rozkwitającym kapitalizmie, miała polską prapremierę na repertuarowej scenie w Teatrze Fredry w Gnieźnie.

Zapraszamy!

WSZYSTKIE