Newsy

Wanda Wasilewska – monodram PWST
POWRÓT
2018.03.02

 Niecodzienna okazja, by na gnieźnieńskiej scenie zobaczyć spektakl oparty na biografii Wandy Wasilewskiej – polskiej i sowieckiej działaczki komunistycznej. Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 18 kwietnia o g. 11.00  na poznanie losów Wasilewskiej z perspektywy dotąd zupełnie nieznanej.

 

Zrealizowany w krakowskiej  PWST monodram próbuje zmierzyć się z narosłymi wokół bohaterki stereotypami i legendami przedstawiającymi  ją jako kochankę Stalina, zdrajczynię ojczyzny, wojenną kolaborantkę, czy współpracowniczkę Chruszczowa. Monodram autorstwa  Aleksandry Skorupy i w jej reżyserii, w wykonaniu Kamili Banasiak, która z powodzeniem zadebiutowała w ubiegłym roku na gnieźnieńskiej scenie w „Piaskownicy” Michała Walczaka, jest laureatem 14-tego Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAIKS krakowskiego Forum Młodej Reżyserii w 2016 r.

Wanda pojawia się na scenie 52 lata po swojej śmierci, by opowiedzieć o swoich uwikłaniach rodzinnych i historycznych i z dystansu spojrzeć na losy współczesnej Polski. Spektakl jest próbą „uczłowieczenia” posągu  i podania w wątpliwość jednoznacznej oceny postępowania Wasilewskiej. Dla pokolenia urodzonego po roku 1989 przedstawienie może stać się pretekstem do poznania postaci, która dziś nieczęsto  gości  na lekcjach historii.

Co by się stało jednak, gdyby Wanda Wasilewska pojawiła się dziś wśród nas? Co mogłaby nam powiedzieć? Za czym by tęskniła? Jak postrzegałaby współczesną Polskę?

WSZYSTKIE