Czytanie performatywne / „Pinok i Barbie” w reż. Łukasza Gajdzisa

Po sukcesie „Czerwonego/Żółtego Kapturka” wróciliśmy do twórczości znakomitego francuskiego dramaturga. „Pinok i Barbie” to tekst dedykowany dzieciom, poruszający problem wojny, indywidualnych tragedii i manipulacji władzy. Dwie zabawki wyruszają do kraju objętego wojną, by służyć mieszkającym tam dzieciom. Rzeczywistość okazuje się jednak dramatycznie inna…
Było to pierwsze czytanie performatywne w Teatrze Fredry w tym sezonie artystycznym, a drugie w drugiej edycji projektu. Czytania tekstów dramatycznych w gnieźnieńskim teatrze spotykają się z dużą aprobatą widzów, gdyż, za każdym razem, dają szansę wsłuchania się w najważniejsze problemy, którymi interesuje się współczesna dramaturgia. Zagadnienia, będące wyzwaniem dla edukacji kulturalnej, prezentowane są w błyskotliwej formie.

*Czytanie performatywne jest elementem projektu artystyczno-edukacyjnego „ReStart- Łańcuch sztuki. Kontynuacja” adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. To jego druga edycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt podejmuje twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle jest startem do zbudowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości uczestników na udział w wydarzeniach artystycznych, zarówno w roli odbiorców, jak i twórców.

Zarchiwizowano
Zapisy zamknięte