Czytanie performatywne / „Tyle o Alicji” Sylvain’a Levey’ego w reż. Łukasza Gajdzisa

Bohaterką dramatu Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” jest trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku.

Bohaterką dramatu Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” jest trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku. Jej rodzice-uchodźcy polityczni, chilijczycy, mają śmieszny akcent i często w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsca zamieszkania. Nomadzi, wygnańcy… Alicja, jak każda nastolatka, pragnie normalnego życia – chce mieć przyjaciół i dobrze się bawić. Poprzez wspomnienia naznaczone lękiem, nadziejami i radością zabiera nas w świat podróży bez powrotów.

Autor dramatu, Sylvain Levey, urodził się w 1973 roku, jest aktorem i pisarzem. Jego teatr jest głęboko zakorzeniony w ważnych dla dzisiejszego widza tematach: obywatelskość, tolerancja, odmienność, miejsce każdego z nas w społeczeństwie, rodzina. Jego teksty są zabawne, a jednocześnie zgryźliwe i uszczypliwe. Z jednej strony edukują, z drugiej stawiają niewygodne, choć bardzo istotne pytania. Jego pisarstwo eksploruje różne formy teatru (chóry, monologi, dialogii proponuje szerokiemu gronu odbiorców – aktorom, reżyserom, publiczności w każdym wieku – tematy gęste, nowoczesne, a zarazem zaprezentowane wyjątkowo przystępnie. Jego pierwszy tekst został opublikowany w 2004 roku: „Ouasmok?” otrzymał nagrodę SACD za sztukę dla młodzieży,( 2005). Za tekst „Cent culottes et sans papiers” otrzymał w 2011 roku nagrodę Collidram. Jest stypendystą francuskiego Ministerstwa Kultury.

Czytanie performatywne dramatu Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa, które odbędzie się 13 maja 2016 r. o godz. 17.00 , zainauguruje projekt artystyczno-edukacyjny „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” adresowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Projekt podejmie twórczą rozmowę na tematy, które są wyzwaniem dla edukacji kulturalnej. Interpretacja ważnych tekstów współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, pokazanie ich w nowym świetle, będą startem do zbudowania umiejętności świadomego odbioru sztuki i otwartości uczestników na udział w wydarzeniach artystycznych, zarówno w roli odbiorców, jak i twórców. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zarchiwizowano
Zapisy zamknięte