Nieprzeciętnie upalne Lato w teatrze

Gnieźnieńska scena wraz z zamknięciem kolejnego sezonu artystycznego, nie zakończyła swej działalności, lecz podczas letniego wypoczynku zaproponowała dzieciom w wieku 10-13 lat wyjątkowo atrakcyjny sposób spędzenia wolnego czasu. Najmłodsi mogli uczestniczyć w prestiżowym projekcie „Lato w teatrze”, który po raz pierwszy zrealizowany został w Mieście Królów.

„Jestem królem/królową” to cykl warsztatów, które Teatr Fredry Gniezno zrealizował w ramach „Lata w teatrze” 2016 – programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas tegorocznych letnich wakacji Teatr Fredry postawił przed sobą wyzwanie poznania istoty bycia władcą i wpływu wybranych faktów historycznych na lokalną tożsamość. Uczestnicy podczas dwutygodniowych spotkań odbywających się od 1 do 13 sierpnia pracowali w czterech grupach: aktorskiej, scenograficznej, muzycznej i technicznej.
Każdy uczestnik miał niepowtarzalną szansę puścić wodze fantazji i poczuć się posiadaczem własnego królestwa. W program warsztatów wpisany został „trening bycia królem” oraz gra miejska. Uczestnicy obejrzeli wystawę w Muzeum Początków Państwa Polskiego, dotarli też pod Drzwi Gnieźnieńskiej Katedry i odwiedzili jej podziemia. Odnieśli się do lokalnych bohaterów – Mieszka I i Bolesława Chrobrego, pierwszego władcy i króla Polski. Wszczynając detektywistyczne dochodzenie, powrócili do enigmatycznego dokumentu „Dagome iudex”.
Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udział w projekcie był bezpłatny, a Teatr Fredry mógł zaprosić do jego prowadzenia znakomitych artystów i pedagogów. Dwutygodniowy cykl warsztatów zakończony zostanie otwartym pokazem pracy uczestników. W zajęciach wzięło udział 30 młodych ludzi, którzy za pomocą rozmaitych technik, krok po kroku mogli odkrywać w sobie pierwiastek królewskości, bawić się w detektywa i dowiadywać się czegoś zupełnie nieoczywistego o Mieście Królów.
Wydawać by się mogło, że wakacyjny czas nie sprzyja uczestnictwu w teatralnych warsztatach, jednak organizatorzy na brak zainteresowania ofertą nie mogli się skarżyć, wręcz przeciwnie, frekwencja i poziom zadowolenia dzieci po raz kolejny dowodzi, że potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych na wysokim poziomie jest wyjątkowo duża. A jeśli uśmiech najmłodszych i pełne pasji zaangażowanie w proces tworzenia są wystarczającą rekomendacją dla teatralnych działań, to gnieźnieńskie Lato w teatrze bez wątpienia dowiodło, iż nieustannie warto rozbudzać wiarę dzieci w ich własne umiejętności i starać się spełniać ich marzenia.

Zarchiwizowano
Zapisy zamknięte