Premiera. Konteksty | Spotkanie dla nauczycieli 

Czy Dzień Nauczyciela musi być tylko raz w roku?
Zapraszamy wszystkich pedagogów i nauczycieli z Gniezna i okolic na próbę generalną spektaklu „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”.
Zupełnie wyjątkowy dzień, jakim jest dzień trzeciej próby generalnej, dedykujemy właśnie Państwu.

Spotkanie to szansa zobaczyć nie tylko najnowsze przedstawienie Teatru im. A. Fredry, nim zrobią to wszyscy inni, ale również spotkać się z nowym Pedagogiem Teatru – Łukaszem Zaleski, który opowie o spektaklu, jego twórcach, ale również zaproponuje formy i tematy do rozmów z młodzieżą. Wszyscy nauczyciele otrzymają scenariusz proponowanej lekcji, która dla młodzieży może stanowić interesujący kontekst do najnowszej premiery.

31 stycznia g. 18:00

Spektakl przygotowuje Magda Szpecht, jedna z ciekawszych reżyserek młodego pokolenia, której przedstawienie „Schubert. Romantyczna Kompozycja na 12 wykonawców i Kwartet Smyczkowy” (2016) zostało nagrodzone w XXII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. Inspiracją dla scenariusza Łukasza Wojtyski były dwie znakomite książki Marcina Wichy („Jak przestałem kochać design”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”) oraz wspomnienia trójki mieszkańców Gniezna i jego okolic: Lucyny Kaszyńskiej, Marka Szymaniaka i Stefanii Wojciak.

Twórcy badają relacje współistnienia człowieka i przedmiotów, związki tego co ludzkie i emocjonalne z tym, co pozornie nieożywione. Zauważają przedmioty. I wykorzystują rekwizyty pochodzące z teatralnego recyklingu, by stworzyć opowieść o rodzicach, ale też projektowaniu i jego wpływie na codzienne życie.

Opowieść o międzypokoleniowej wymianie przedmiotów oraz o tym, że teksty Marcina Wichy budzą w nas niepohamowaną potrzebę opowiadania własnych historii.

Za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha otrzymał Nagrodę Nike 2018.

 

Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy:  T 61 426 16 15.

Zarchiwizowano
Zapisy zamknięte