ReStart. Łańcuch Sztuki – Kontynuacja // warsztaty improwizacji

W sobotę niesamowitym pokazem improwizacji teatralnej zakończyło się drugie z cyklu innowacyjnych spotkań, organizowanych w Teatrze Fredry w ramach działań edukacyjnych adresowanych do gnieźnieńskiej młodzieży.
Bogactwo oferty edukacyjnej Teatru Fredry w Gnieźnie wciąż nie przestaje zaskakiwać. Zadziwia też młodzież, która z zawodowym zacięciem odnajduje się na profesjonalnej scenie. Mimo że kolejna odsłona „ReStartu” ruszyła bardzo wcześnie, wraz z samym początkiem sezonu artystycznego, zaproponowane warsztaty improwizacji, okazały się strzałem w dziesiątkę.

Artystyczno-edukacyjny projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W drugiej odsłonie projektu, w dniach 22-24 września, młodzież miała niepowtarzalną szansę współpracować w ramach improwizacji teatralnej z grupą Klanyck – Szkołą Impro. „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” to projekt adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Młodzi, w nowej odsłonie programu, pracują jako „Grupa Szybkiego Reagowania” na zdarzenia aktualne społecznie, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry.
Teatr improwizowany Klanyck to jedna z pionierskich grup zajmująca się improwizacją teatralną. Jest prekursorem teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, powstającej na bazie sugestii publiczności. Szkoła Impro to miejsce spotkań improwizatorów, dżemów, pokazów i dyskusji. Miejsce, gdzie każdego dnia można zacząć tworzyć. Od nowa. Na żywo. Teraz. Teatr improwizowany jest teatrem zespołowym, teatrem pisarzy grających na scenie lub aktorów tworzących własne role. To teatr tak zaskakujący, że aż śmieszny. Teatr jednorazowy do bólu. To teatr energii między aktorami, szukania tysiąca pomysłów i radości ze wspólnego ich marnowania, popełniania błędów, które w ostatecznym rozrachunku są sukcesem i celem.
Wydawać by się mogło, że walka z tremą podczas działań improwizacyjnych to dla młodzieży poprzeczka ustawiona zbyt wysoko. Jednak na warsztatach z komunikowania się, pobudzania kreatywności, działania w zespole i interakcji z publicznością, młodzi poradzili sobie lepiej niż doskonale. Wszyscy zgodni są co do tego, że magiczna charyzma instruktorki – Joanny Pawluśkiewicz i żywioł gnieźnieńskiej Młodej Sceny to połączenie wyzwalające nieziemską niemal energię.

Zarchiwizowano
Zapisy zamknięte