Maria Spiss

Patron

Z okazji jubileuszu 70-lecia Teatru im. A Fredry

Jubileusz 70-lecia Teatru im. A. Fredry będzie znakomitą okazją, aby jedyna dziś polska scena nosząca imię „ojca komedii polskiej”, mistrza rodzimego słowa, postaci , której zasługi dla rozwoju naszej sceny narodowej są fundamentalne, pochyliła się nie tylko nad twórczością Aleksandra Fredry, ale też nad niezwykłym losem Człowieka, Artysty, Polaka, przenikliwego obserwatora i diagnosty polskiego społeczeństwa i narodowego charakteru. Spektakl „Patron” autorstwa Marii Spiss, dramatopisarki i reżyserki teatralnej, finalistki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014, w reżyserii Łukasza Gajdzisa, korzystający z fragmentów fredrowskich arcydzieł oraz dokumentów z epoki, będzie nowatorską formułą przybliżenia publiczności postaci pozornie wszystkim doskonale znanej, o której jednak przeciętny, współcześnie żyjący Polak naprawdę wie niezbyt wiele.

Teatr chce zaprosić swoich widzów na spotkanie z Patronem, ale nie tylko twórcą lekkich, komediowych arcydzieł, lecz człowiekiem targanym namiętnościami, kryzysami artystycznymi i szczerą troską o Polskę i Naród.

Spektakl został zakwalifikowany do 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

“To niezwykle ważna sztuka. Dotyka, tematów niezwykle istotnych: wolności, kondycji artysty, Polskich i bycia artystą w Polsce. Dotyka tego, że Polska to może być uprawianie pomidorów, doglądanie ziemi, może też nią być komedia. Nie pierwsza to wprawdzie próba oderwania kurczowo trzymających się wizji mesjańskich i romantycznego woni kadzidła rodaków. Podobnie jak nie pierwsza to widownia obrotowa. Ważne jednak, że widz ma wrażenie odkrycia, każdy może mieć swoją Amerykę, tak jak każdy może mieć swoja prawdę i swoja Polskę”.

Jarek Mikołajczyk, www.popcentrala.com

___________________________________________

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.

Zarchiwizowano


bilety online - tutaj


scenariusz i dramaturgia

Maria Spiss


reżyser

Łukasz Gajdzis


scenografia

Justyna Łagowska


współautor scenografii

Katarzyna Jeznach


muzyka

Łukasz Maciej Szymborski


ruch sceniczny

Aneta Jankowska i Urszula Parol


występują

Agnieszka Dulęba-Kasza (gościnnie)

Katarzyna Kalinowska

Michalina Rodak

Martyna Rozwadowska

Iwona Sapa

Paweł Dobek

Bogdan Ferenc

Maciej Hązła

Marian Jaskulski (gościnnie)

Wojciech Kalinowski

Andrzej Malicki

Wojciech Siedlecki

Leszek Wojtaszak


oraz

Patrycja Plucińska

Jonasz Kopecki


_______________________________________


prapremiera 28 października 2016