Kwiat Paproci, Teatr Latarnia

I Przegląd Teatrów Plenerowych dla Dzieci, FRAJDOWISKO TEATRALNE!

W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym. Podczas takiej wędrówki mamy
szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach. W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom… a może
warto? Spektakl został zrealizowany na podstawie baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”, inspirowanej polską tradycją Nocy Świętojańskiej. Główny bohater – Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem – gdzie jest prawdziwe szczęście?

TEATR LATARNIA to niezależna grupa skupiająca twórców ze środowiska absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Grupa zawiązała się w roku 2009 z inicjatywy Mateusza Tymury i Moniki Kwiatkowskiej. Teatr działa w ramach Fundacji Teatr Latarnia, która od lat prowadzi szereg pionierskich działań kulturalnych i animacyjnych na Podlasiu. Siedziba Fundacji oraz sala prób Teatru Latarnia mieszczą się w malowniczej wiosce Borki nad rzeką Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej. Teatr uczestniczył w ponad 30 festiwalach krajowych i europejskich.

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Tymura
Muzyka: Zbigniew Rusiłowicz / Kapela Braci Rejwów
Scenografia: Sylwia Maciejewska
Występują: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska,
Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski
Wsparcie techniczne: Michał Chrzanowski, Michał Dąbrowski, Michał Strokowski

8 czerwca 2024, godz. 21.12
KWIAT PAPROCI
Teatr Latarnia
wiek: 6+ / czas: 70 min / wstęp wolny
miejsce: Plac przed Teatrem Fredry

Zastanawiają się Państwo dlaczego akurat godzina 21.12? 🙂

Już wyjaśniamy 🙂 O tej godzinie w Gnieźnie będzie zachód Słońca, jest to bardzo ważne dla tematu jaki podejmuje Teatr Latarnia w swoim spektaklu. Spektakl „Kwiat Paproci” został zrealizowany na podstawie baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”, inspirowanej polską tradycją Nocy Świętojańskiej.
„Noc świętojańska (inaczej zwana palinocką, sobótką, kupałą, kupalnocką lub kupalnicą) to noc z 23 na 24 czerwca. To jedno z najstarszych świąt dorocznych, charakteryzujące się bardzo bogatą obrzędowością, wieloma wierzeniami i praktykami magicznymi, wróżbami. Obchody te mają swoje źródło w świętach powitania lata, związanych z kultem słońca, sił przyrody, z towarzyszącymi im oczyszczającymi rytuałami ognia i wody, obrzędami miłości i płodności, które przed przyjęciem chrześcijaństwa były praktykowane niemal w całej Europie.
Wierzono, że w tę najkrótszą w roku noc dzieją się cuda! Ziemia otwiera się i pokazuje ukryte w niej skarby, czarodziejskich właściwości nabiera woda, ogień, żar i dym z ogniska oraz rośliny – zwłaszcza zioła (bylica, łopian, ruta, dziewięciornik, krzyżowe ziele, lubczyk). A o północy zakwita paproć, której świecący w nocy kwiat ma cudowną moc. Przypadkowo schowany w bucie mógł nawet uczynić człowieka niewidzialnym!”. ( źródło: https://mnwr.pl/ ).
To będzie magiczna noc! Zapraszamy!

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
W ramach zadania-I Przegląd Widowisk Plenerowych Fredro dla Dzieci.