Newsy

Festiwal Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”
POWRÓT
2023.09.02
Już od 9 września 2023 r., w naszym teatralnym foyer będą mogli Państwo zobaczyć wystawę fotograficzną „Z garażu Janusza Chlasty” w ramach Festiwalu Fotografii.
 
JANUSZ CHLASTA urodził się w rodzinie kolejarskiej w 1938 r. w Wilnie. W Gnieźnie przebywał od 1959 r. Pracował jako kolejarz, ale to fotografia stała się jego główną pasją i chlebem powszednim. Był profesjonalistą, samoukiem, rozpoczynał karierę fotograficzną na sprzęcie przez siebie zrobionym. Współpracował z miesięcznikiem „Przemiany” od pierwszego numeru (1965 r.) aż do swojej śmierci w 2013 r. W latach 1972-1979 r. był także fotoreporterem „Głosu Załogi” – międzyzakładowej gazety adresowanej do pracowników gnieźnieńskich zakładów pracy i ich rodzin. Jego zdjęcia publikowała także Centralna Agencja Fotograficzna oraz prasa regionalna i ogólnopolska. Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych.
Przekazane przez syna artysty Grzegorza materiały, a więc aż 70 tysięcy plików cyfrowych zostały zdigitalizowane przez Władysława Nielipińskiego – gnieźnieńskiego działacza kultury. Następnie w ramach Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, przeanalizowane i podzielone tematycznie, sporządzone zostały także opisy poszczególnych kadrów.
 
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
Współorganizator: Teatr Fredry w Gnieźnie
Dyrektor Festiwalu: Władysław Nielipiński
Kurator wystawy: Dawid Stube
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
WSZYSTKIE