Newsy

Już niedługo premiera spektaklu „Czekając na Godota” Samuela Becketta w reżyserii Pawła Łysaka
POWRÓT
2024.05.07
Świat po eksplozji nuklearnej? Nie, to efekty katastrofy klimatycznej. A może raczej krajobraz po którejś z wojen, które wybuchają w pobliżu?
Dwóch, zmęczonych życiem mężczyzn czeka na drodze, na kogoś lub na coś i spotyka dwóch przerażających, a zarazem śmiesznych przechodniów. Ciekawe co oni robili w czasie tej wojny? Czy są czymś więcej niż tylko zabawnymi robaczkami w tej pustce? Czy przetrwał ktoś jeszcze? Czy pozostała tylko kupka kości?
Trauma drugiej wojny światowej niewątpliwie miała wpływ na napisany w 1948 roku dramat Becketta. Potęga idei religijnych, jak również wartości humanistycznych, jeśli nie legła w gruzach to na pewno została mocno nadszarpnięta. Leonardowego człowieka witruwiańskiego zastąpił ludzki odpadek.
Czy dziś po kolejnych wojnach i katastrofach nie stało się jasne, że ludzkość do szczętu zmarniała i uschła, a ziemia i powietrze są przeznaczone tylko dla kamieni? Jeśli Godot nie przyjdzie, nie pozostanie nam nic innego jak być razem i troszczyć się o siebie nawzajem.
Samuel Beckett- Dramaturg, prozaik, poeta i eseista irlandzki piszący po angielsku i francusku. Laureat Nagrody Nobla (1969).
Jeden z największych nowatorów współczesnego teatru.
Autor sztuki „Czekając na Godota” uznawanej za jedną z najważniejszych w historii XX-wiecznego dramatu.
„Nie traćmy czasu na próżne gadanie. Zróbmy coś, gdy się nadarza okazja! Nie co dzień jesteśmy potrzebni. Choć prawdę mówiąc, potrzebni to wcale nie jesteśmy akurat my. Inni nadaliby się tak samo, o ile nawet nie lepiej. To, co cośmy usłyszeli, było skierowane do całej ludzkości. Ale w tym miejscu i w danym momencie ludzkość cała to my, czy nam się podoba, czy nie. Korzystajmy więc z tego, póki nie jest za późno. Raz przynajmniej bądźmy godną reprezentacją gatunku, do którego mamy nieszczęście należeć”. (fragment sztuki w przekładzie Antoniego Libery).
Samuel Beckett „Czekając na Godota”
Przekład- Antoni Libera
Reżyseria- Paweł Łysak
Asystent reżysera- Maciej Synowiec
Scenografia- Robert Rumas
Światło, wideo- Artur Sienicki
OBSADA:
Marcin Jędrzejewski (gościnnie)
Michał Karczewski
Roland Nowak
Wojciech Siedlecki
Inspicjent- Jolanta Skawina
PREMIERA – 18 maja 2024
Kolejny spektakl 19 maja, niedziela, godzina 18.00.
𝙒 𝙣𝙞𝙚𝙙𝙯𝙞𝙚𝙡𝙚̨ 𝙥𝙤 𝙨𝙥𝙚𝙠𝙩𝙖𝙠𝙡𝙪 𝙨𝙚𝙧𝙙𝙚𝙘𝙯𝙣𝙞𝙚 𝙯𝙖𝙥𝙧𝙖𝙨𝙯𝙖𝙢𝙮 𝙣𝙖 𝙨𝙥𝙤𝙩𝙠𝙖𝙣𝙞𝙚 𝙯 𝙬𝙮𝙟𝙖̨𝙩𝙠𝙤𝙬𝙮𝙢𝙞 𝙜𝙤𝙨́𝙘́𝙢𝙞, 𝙧𝙚𝙯̇𝙮𝙨𝙚𝙧𝙚𝙢 𝙋𝙖𝙬ł𝙚𝙢 Ł𝙮𝙨𝙖𝙠𝙞𝙚𝙢, 𝙙𝙧 𝙈𝙞𝙘𝙝𝙖ł𝙚𝙢 𝙈𝙞𝙯𝙚𝙧𝙖̨, 𝙯𝙣𝙖𝙠𝙤𝙢𝙞𝙩𝙮𝙢 𝙩𝙚𝙖𝙩𝙧𝙤𝙡𝙤𝙜𝙞𝙚𝙢, 𝙬𝙮𝙠ł𝙖𝙙𝙤𝙬𝙘𝙖̨ 𝙬𝙮𝙙𝙯𝙞𝙖ł𝙪 𝘼𝙧𝙩𝙚𝙨 𝙇𝙞𝙗𝙚𝙧𝙖𝙡𝙚𝙨 𝙐𝙣𝙞𝙬𝙚𝙧𝙨𝙮𝙩𝙚𝙩𝙪 𝙒𝙖𝙧𝙨𝙯𝙖𝙬𝙨𝙠𝙞𝙚𝙜𝙤 𝙞 𝘼𝙠𝙖𝙙𝙚𝙢𝙞𝙞 𝙏𝙚𝙖𝙩𝙧𝙖𝙡𝙣𝙚𝙟 𝙬 𝙒𝙖𝙧𝙨𝙯𝙖𝙬𝙞𝙚 𝙤𝙧𝙖𝙯 𝙖𝙠𝙩𝙤𝙧𝙖𝙢𝙞, 𝙈𝙖𝙧𝙘𝙞𝙣𝙚𝙢 𝙅𝙚̨𝙙𝙧𝙯𝙚𝙟𝙚𝙬𝙨𝙠𝙞𝙢, 𝙈𝙞𝙘𝙝𝙖ł𝙚𝙢 𝙆𝙖𝙧𝙘𝙯𝙚𝙬𝙨𝙠𝙞𝙢, 𝙍𝙤𝙡𝙖𝙣𝙙𝙚𝙢 𝙉𝙤𝙬𝙖𝙠𝙞𝙚𝙢 𝙞 𝙒𝙤𝙟𝙘𝙞𝙚𝙘𝙝𝙚𝙢 𝙎𝙞𝙚𝙙𝙡𝙚𝙘𝙠𝙞𝙢. 𝙎𝙥𝙤𝙩𝙠𝙖𝙣𝙞𝙚 𝙥𝙤𝙥𝙧𝙤𝙬𝙖𝙙𝙯𝙞 𝙅𝙖𝙘𝙚𝙠 𝙒𝙖𝙠𝙖𝙧, 𝙠𝙧𝙮𝙩𝙮𝙠 𝙩𝙚𝙖𝙩𝙧𝙖𝙡𝙣𝙮 𝙞 𝙥𝙪𝙗𝙡𝙞𝙘𝙮𝙨𝙩𝙖.
WSZYSTKIE