Newsy

Kolejna premiera już wkrótce!
POWRÓT
2014.11.16

Pierwszy spektakl realizowany w ramach Rezydencji artystycznych NIEWIDZIALNI

"Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" już 28 listopada!

Na kanwie lokalnej średniowiecznej legendy powstaje w naszym Teatrze niezwykły spektakl/koncert, będący zwieńczeniem realizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie Edukacyjne MCA projektu „5 zmysłów. Ekspresja”.

„5 zmysłów” to największy w Polsce projekt kulturalno-edukacyjny adresowany do osób niepełnosprawnych. Tegoroczna, czwarta już edycja projektu, realizowana jest z myślą o osobach mających, z racji swej alternatywnej motoryki i sensoryki, utrudniony dostęp do wydarzeń związanych z teatrem i tańcem.

Spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” realizuje na gnieźnieńskiej scenie Rafał Urbacki, sam niegdyś zmagający się z problemem niepełnosprawności, przy współpracy ukraińskiego rezydenta – Vołodymyra Vorobiova. Wybór artysty pochodzącego z kraju, który w ostatnim czasie dobrze poznał smak porzucenia i wykluczenia, nie jest bynajmniej przypadkowy.

Tekst scenariusza będący plonem wspólnych poszukiwań twórczych realizatorów spektaklu, opracowuje literacko Artur Pałyga, scenografia jest dziełem Maryny Wyszomirskiej, autorem muzyki jest Piotr Bajzel Piasecki. Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Teatru Fredry, jak i artystów niepełnosprawnych ruchowo oraz uczestników warsztatów twórczych organizowanych w ramach projektu „5 zmysłów” w całej Wielkopolsce.

Chcemy, aby w wyniku wspólnej pracy powstała nowa jakość kulturowa, mająca na celu budowanie postaw społeczeństwa przyczyniających się do eliminacji z życia społecznego i kulturalnego wszelkich objawów dyskryminacji i wykluczenia.

WSZYSTKIE