Newsy

Konkurs im. Jana Dormana i spektakl „z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović”
POWRÓT
2018.09.10

SPEKTAKL

„z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović” to teatralno-piłkarska rozgrywka, która wydarzyć się może zarówno na boisku pod blokiem, na scenie, w szkolnej klasie czy w Internecie. Bohaterowie spektaklu – dwóch chłopaków i dziewczyna – grają w piłkę. Opowiadając o tym, co wydarzyło się na boisku, mówią o swoich marzeniach i ambicjach. W ich wyobrażeniach pojawia się postać Zlatana Ibrahimowića – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia. Tytułowy Zlatan jest idolem naszych bohaterów, a jego bramki –  strzelane „z czuba” – szczytem brawury. Podczas tej interpersonalnej rozgrywki na plan pierwszy wysuwa się refleksja o współpracy, zespołowości i rywalizacji. Spektakl pokazuje, że widowisko to nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie, które oprócz konieczności gry, łączy przestrzeganie nie zawsze określonych zasad.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Działania edukacyjne skierowane są do uczniów i nauczycieli. Ich celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na tematy poruszone w spektaklu oraz opracowanie narzędzi, które będą przydatne w rozmowie o teatrze. Po każdym pokazie odbywa się warsztat, w którym biorą udział wszyscy widzowie spektaklu. Uczniowie dostają zeszyty aktywności, zawierające propozycje samodzielnych działań inspirowanych spektaklem oraz ciekawostki dotyczące piłki nożnej i teatru. Nauczyciele otrzymują scenariusze lekcji i warsztatów, które mogą zrealizować z uczniami przed przedstawieniem i po nim.

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Konkursu im. Jana Dormana.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach narodził się z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

 

WSZYSTKIE