Newsy

Mistyczna siła natury, Małgorzata Klimczak, Dziennik Teatralny
POWRÓT
2024.10.03
„Tajemniczy ogród” jest jedną z najpopularniejszych powieści dla dzieci i jednocześnie dla dorosłych. Podobnie jak „Mały książę”, wychodząc od prostych prawd o życiu, sięga niemal po filozofię, rozbudowując w ten sposób fabułę o wątki daleko wykraczające poza główną akcję.
Oryginalny tekst Frances Hodgson Burnett został opracowany dramaturgicznie przez Marię Spiss. Dzięki temu powstało dzieło skondensowane literacko skupiające się na relacji Mary i Colina. Rodząca się między nimi przyjaźń staje główną osią fabuły, wokół której budowane są relacje z pozostałymi bohaterami.
Najważniejszym wątkiem w tej historii jest zmiana, którą przechodzą niemal wszyscy bohaterowie, a symbolem tej zmiany staje się ogród. Wraz ze zmieniającymi się porami roku ogród gaśnie, popada w przyrodniczy niebyt, po czym budzi się i pięknieje, kiedy zaczynają rozkwitać wszystkie rośliny. Podobnie dzieje się z bohaterami, którzy zagłębiają się w swoje nieszczęście, jakby hibernowali się w smutku. Hibernacja mija, kiedy wraz z rozkwitającym ogrodem, rozkwitają sami bohaterowie.
Jak każdy spektakl dla dzieci, „Tajemniczy ogród” zawiera w sobie nutkę dydaktyzmu, ale w tym przypadku nie jest ona nachalna, a przecież sami doskonale wiemy, że dobro jest lepszym rozwiązaniem niż pogrążanie się w złych emocjach. Wiedzą to i dorośli, i dzieci”.
„Mistyczna siła natury”, Małgorzata Klimczak, Dziennik Teatralny
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Spektakl realizowany jest w ramach cyklu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne.
Fot. Dawid Stube
WSZYSTKIE