Newsy

Otwarta próba
POWRÓT
2014.11.05

Muzykalni niepełnosprawni

W ramach projektu „5 zmysłów – EKSPRESJA” oraz międzynarodowych rezydencji Teatr Fredry w Gnieźnie, Stowarzyszenie Edukacyjne MCA oraz Agencja More Than One Production z Poznania przygotowują spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci”, wpisujący tematykę niepełnosprawności w kontekst gnieźnieńskiej legendy o dniu św. Wojciecha.

Przedstawienie powstanie podczas współpracy wyjątkowych artystów:

– współczesnego topowego reżysera, choreografa i performera Rafała Urbackiego, ucznia pedagożki tańca Iwony Olszowskiej, współpracującego m.in. z duetem Strzępka/Demirski, Radosławem Rychcikiem, Magdą Miklasz, od kilku lat pracującego w niekonwencjonalny sposób z osobami niepełnosprawnymi fizycznie,

– pisarza i dziennikarza Artura Pałygi, którego dramaty wielokrotnie otrzymały prestiżowe nagrody, m.in. „za burzenie schematów myślowych i łamanie dramatycznych konwencji”, jak również były wystawiane na deskach teatrów w całej Polsce,

– muzyka, kompozytora i wokalistę – Piotra Bajzla Piaseckiego, potrafiącego zastąpić na scenie cały zespół, który oprócz solowej kariery należał do grupy Pogodno oraz współtworzy duet Babu Król,

– znanej z oryginalnych scenografii Maryny Wyszomirskiej,

– ukraińskiego młodego artysty, rezydenta Teatru w Gnieźnie – Wołodymyra Worobiowa

– grupy młodych oraz doświadczonych aktorów z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Grupa tych niezwykłych twórców poszukuje do przyłączenia się do procesu twórczego osób z niepełnosprawnością fizyczną, posiadających umiejętności muzyczne (grające na instrumencie lub/i śpiewające), którzy pragną wejść w pełną ironii grę przełamywania przylegających do wizerunku osób niepełnosprawnych stereotypów.

W związku z tym organizatorzy wydarzenia oraz biorący w nim udział artyści zapraszają wszystkich chętnych sprawdzenia się na deskach teatru na otwartą próbę do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, która odbędzie się 10.11.2014 o godzinie 13.00.

Spotkanie będzie miało formę warsztatów, podczas których okaże się, z kim zostanie podjęta dalsza współpraca przy realizacji spektaklu „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci”.

Projekt jest współfinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Funduszu Promocji Twórczości ZAiKS. Głównym Mecenasem Projektu jest Bank Zachodni WBK S.A. Projekt sponsorowany jest również przez Dalkia S.A.

Więcej informacji odnośnie projektu znajdą Państwo na stronie: www.5zmyslow.pl

WSZYSTKIE