Newsy

Spotkanie z Jackiem Żakowskim
POWRÓT
2014.12.08

Nocne gnieźnian z teatrem rozmowy - spotkanie z Jackiem Żakowskim

"NEW DEAL – NOWY ROZDANY ŚWIAT"

Spowiedź masochisty stanowi doskonały pretekst do rozmowy o kondycji dzisiejszego rynku pracy, genezie nierówności społecz­no-ekonomicznych oraz globalnym podziale bogactwa (i biedy). Spektakl porusza także kwestie godności człowieka w pracy, stawia pytanie o etyczny wymiar pracy i (wy)zysku.

W Europie Środkowej gwałtowne zmiany nastąpiły po ’89 r. rady­kalnie modyfikując stosunki ekonomiczne i społeczne. Przed polską premierą Spowiedzi o post-kryzysowej rzeczywistości współczesne­go kapitalizmu rozmawiać będziemy z wieloletnim komentatorem przemian w Polsce i na świecie, redaktorem Jackiem Żakowskim.

Na spotkanie zapraszamy 15 grudnia o godz. 18:00

Jacek Żakowski (ur. 1957), dziennikarz, publicysta Polityki, komentator Gazety Wyborczej, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie, autor piątkowych Poranków TOK FM, kilkunastu książek i programów telewizyjnych. „Dziennikarz Roku 1997”, laureat m.in. dwóch Wiktorów i nagrody PEN Clubu. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. W 2014 r. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w 1981 r. Zaczął pracować jako dziennikarz w tygodniku Na przełaj, następnie w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność”. W kolejnych latach pisał do Tygodnika Polskiego i miesięcznika Powściągliwość i Praca. Był rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, był także jednym z założycieli Gazety Wyborczej oraz pierwszym prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej.

Jacek Żakowski tworzył takie programy jak:

Tok-Szok (z Piotrem Najsztubem)
Autograf
Tischner czyta katechizm
Summa zdarzeń według Jacka Żakowskiego

Ważniejsze publikacje:

Rok 1989 – Bronisław Geremek opowiada, Jacek Żakowski pyta (1990),
Między Panem a Plebanem (1995, z A. Michnikiem i ks. J. Tischnerem),
PRL dla początkujących (1995, z J. Kuroniem),
Tischner czyta Katechizm (1996, z ks. J. Tischnerem)
Co dalej, panie Mrożek? (1996)
Anty-TINA.Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu (2005),

WSZYSTKIE