Newsy

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego nie ma planów wcześniejszego przeprowadzenia konkursu i skrócenia kadencji dyrektora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie – wynika z informacji przekazanej PAP przez rzeczniczkę urzędu
POWRÓT
2025.03.14

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego nie ma planów wcześniejszego przeprowadzenia konkursu i skrócenia kadencji dyrektora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie – wynika z informacji przekazanej PAP przez rzeczniczkę urzędu.

 

W środę TVP Poznań podała, że wielkopolski samorząd wiosną ogłosi konkurs na nowego dyrektora teatru. UMWW potwierdził PAP w czwartek, że konkurs powinien zostać rozstrzygnięty wiosną, ale 2026 roku. Kadencja obecnej dyrektor Joanny Nowak na stanowisku dyrektora Teatru upływa z końcem sierpnia 2026 r. Joanna Nowak w stanowisku przekazanym w czwartek PAP zaprotestowała przeciw podawaniu nieprawdy przez telewizję.

We wrześniu 2024 r. Gazeta Wyborcza opublikowała materiał pt. „Kiedy trwa próba, budzą się demony. Aktorzy teatru w Gnieźnie oskarżają męża dyrektorki o przemoc”. Tekst dotyczył przypadków przemocy, której względem współpracowników miał się dopuszczać aktor Roland Nowak. Oskarżenia formułowała była aktorka tego teatru Martyna Rozwadowska. Sytuacja w gnieźnieńskim teatrze była opisywana także w innych mediach lokalnych i ogólnopolskich. Po tych publikacjach placówka została skontrolowana przez organizatora, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz przez Państwową Inspekcję Pracy.

„Ogłoszenie konkursu na nowego dyrektora, w przypadku upływu kadencji poprzedniego dyrektora, jest sytuacją normalną i wynikającą z przepisów prawa. Pracownicy teatru zostali zapewnieni przez urząd marszałkowski, iż do czasu upływu mojej kadencji praca w teatrze odbywać się będzie normalnie, a urząd nie planuje jakichkolwiek zmian personalnych na stanowisku dyrektora” – poinformowała dyrektorka w przekazanym PAP stanowisku.

Jak dodała, wyniki kontroli przeprowadzonych przez urząd marszałkowski oraz Państwową Inspekcję Pracy nie wykazały uchybień mogących skutkować wcześniejszym odwołaniem, a w konsekwencji wcześniejszym, niż mogłoby to wynikać z podanych wyżej uwarunkowań, ogłoszeniem konkursu.

„Także osobiście nigdy nie zostałam poinformowana przez urząd marszałkowski ani nie została mi przekazana chociażby sugestia, jakoby wyniki jakichkolwiek kontroli i działań nadzorczych przeprowadzonych w ramach teatru miały poskutkować moim odwołaniem lub wcześniejszym ogłoszeniem konkursu” – przekazała Joanna Nowak.

Wyjaśniła ponadto, że stwierdzone w trakcie kontroli PIP nieprawidłowości związane były z nieintencjonalnymi błędami kadrowo-finansowymi które teatr skorygował.

Rzeczniczka UMWW Anna Parzyńska-Paschke podała, że celem przeprowadzonej w listopadzie ub.r. kontroli w teatrze nie było sprawdzenie, czy miały tam miejsce zdarzenia mające znamiona mobbingu, a jedynie kwestie dotyczące funkcjonujących w tej instytucji regulacji wewnętrznych.

Anna Parzynska-Paschke powiedziała też, że przedstawiciele Departamentu Kultury UMWW, poza przeprowadzoną kontrolą, spotkali się z przedstawicielami Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich, wśród których była p. Martyna Rozwadowska, a także z zespołem teatru.

„Przedstawione podczas tych spotkań opinie na temat sytuacji w teatrze były zdecydowanie rozbieżne. Biorąc pod uwagę wyniki kontroli oraz przeprowadzone rozmowy, a także fakt, że obecnie w teatrze przeprowadzana jest jedna z najważniejszych modernizacji w historii tej instytucji – budowa drugiej sceny – departament kultury uważa, że jeszcze w roku 2025 należy ogłosić zamiar przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora, który to konkurs powinien zostać rozstrzygnięty wiosną 2026 roku” – przekazała rzeczniczka.

Parzyńska-Paschke zaznaczyła, że – jak wynika z informacji przekazanych przez Martynę Rozwadowską – jej sprawa jest rozpatrywana przez sąd pracy. Rozstrzygnięcie sądu może mieć wpływ na ewentualne wcześniejsze decyzje Zarządu Województwa Wielkopolskiego związane z konkursem.

Rzeczniczka podała, że w wyniku kontroli stwierdzono drobne uchybienia dotyczące sporządzanych w Teatrze umów i sposobu informowania pracowników o nowych, wprowadzanych w tej instytucji aktach normatywnych. Ponadto wskazano m.in. na zbyt długi czas oczekiwania przez pracownika zgłaszającego zachowania mobbingowe na powołanie komisji antymobbingowej.

Źródło:
WSZYSTKIE