Newsy

Zmarł Eugeniusz Nowakowski, wieloletni aktor Teatru Fredry
POWRÓT
2021.02.28

23 lutego 2021 zmarł Eugeniusz Nowakowski – w latach 1993-2005 aktor naszego Teatru. Był rodowitym gnieźnianinem, urodzonym 13 marca 1936 roku. W 1964 ukończył PWST w Krakowie, pracował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Teatrze Śląskim w Katowicach, Dramatycznym w Warszawie oraz Teatrze Zagłębia. Grał w spektaklach reżyserowanych przez Jana Skotnickiego, Lidii Zamkow, Macieja Prusa, Jerzego Kreczmara, Bohdana Korzeniewskiego, Ludwika René, Gustawa Holoubka, Henryka Tomaszewskiego, Tomasza Szymańskiego, Lecha Raczaka.

Najwybitniejsze z jego ról w gnieźnieńskim Teatrze to m.in. Paganini w „Rzeźni”, Pan Jourdain w „Mieszczaninie szlachcicem”, Dyndalski w „Zemście”, Stary Bohater w „Kartotece”, Wierszynin w „Trzech Siostrach”, Anzelm w „Skąpcu” a poza tym grał właściwie we wszystkich realizacjach w trakcie zatrudnienia w Teatrze Fredry.

Był człowiekiem z bardzo dużym poczuciem humoru, niezwykle pomocnym dla młodych aktorów, często pomagał w przygotowaniach do eksternistycznych egzaminów aktorskich i partnerował im. Do pracy podchodził bardzo odpowiedzialnie, często dodatkowo, poza próbami, ćwiczył swoje role, do prób był perfekcyjne przygotowany. Za swoje podejście do życia i pracy był przez wszystkich bardzo lubiany.

WSZYSTKIE