Newsy
Daniela Zybalanka-Jaśko urodzona w 1936 roku w Poznaniu. Absolwentka Państwowej Szkoły Instytutów Teatralnych i Oświatowych. Swoją karierę aktorską rozpoczęła w teatrze objazdowym działającym przy Poznańskiej Estradzie. Zadebiutowała w roku 1956 w Teatrze Satyry jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Grała między innymi w teatrach w Toruniu, Olsztynie, Elblągu, Nowej Hucie i Zielonej Górze. Pierwszy raz wystąpiła w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w 1976 roku w spektaklu „Nie ma konia dla Maryny” w reż. Henryka Mozera jako pani Kowalska. Na deskach gnieźnieńskiego teatru zagrała w ponad 50 spektaklach.
Najbardziej znaczące spektakle to : „Sen nocy letniej” reż. Henryk Tomaszewski, „Rzeźnia” reż. Józef Jasielski, „Moralność pani Dulskiej” reż. Zdzisław Wardejn, „Kartoteka” reż. Piotr Kruszczyński, „Trzy siostry” reż. Piotr Kruszczyński.
Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała z pracy artystycznej. Jednymi z ostatnich spektakli w których występowała są „Nie/Boska komedia. Rzecz o krzyżu” reż. Piotr Kruszczyński, „Światy równoległe/Między nami dobrze jest” reż. Piotr Waligórski, oraz ostatni „Nasze miasto„ w reż. Piotra Kruszczyńskiego którego premiera odbyła się w październiku 2015 roku.
W swojej drodze zawodowej była także dziennikarką, publikując w lokalnej prasie materiały na temat teatru, poezji czy życia kulturalnego. Pisała wiersze, zadebiutowała już w 1964 roku, a jej twórczość doczekała się wydania w formie kilku tomików.
W listopadzie 2016 roku obchodziła 60-lecie pracy artystycznej, za co otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Daniela Zybalanka-Jaśko zmarła 25 października br. w Gnieźnie w wieku 84 lat.