Jolanta Janiczak

Mrowisko: z życia dobrej służącej

 

 

Słynny duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin powraca do Teatru Fredry, by w kolejnej premierze jeszcze raz zająć się tematyką kobiecą. Tym razem tematem spektaklu będzie problem podległości kobiet, wyznaczania im ról w społeczeństwie.

O czym myśli służąca przy froterowaniu parkietów? O czym marzy w wieczór przed wychodnym? Czego oczekuje od pracodawców? Jak uczy się przywiązania do zupełnie obcej rodziny, z którą nieraz spędza całe lata?

Świat widziany z punktu widzenia służących jest niemal nieobecny w polskiej literaturze. Nawet jeśli panny służące gdzieniegdzie niemo przemykają przez karty powieści, to głównie jako tło lub pretekst do ukazania ważniejszych spraw głównych bohaterów. Służące są najczęściej bezimienne, bez charakterystyki, bez przeszłości, bez historii do opowiedzenia. To ręce do rozpalania w piecach, przynoszenia węgla, prania bielizny, polerowania obuwia. Z anonimowości może je wyciągnąć tylko opis znanego pracodawcy, albo notka z policyjnych kronik. Z imienia i nazwisko pojawiały się najczęściej wtedy, kiedy popełniły samobójstwo lub przestępstwo.

 

W roku 2022, na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu „Mrowisko” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina zdobyło laury za najlepszą rolę kobiecą (Karolina Staniec), najlepszy dramat (Jolanta Janiczak)  oraz nagrodę specjalną „Medal Stanisława Bieniasza” (Jolanta Janiczak).

 

 

Spektakl brał udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński,  Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.

www.sztukawspolczesna.org

 

 

 

 

Zarchiwizowano
Reżyseria:
Wiktor Rubin

Tekst i dramaturgia:
Jolanta Janiczak

Scenografia :
Wiktor Rubin, Łukasz Surowiec

Kostiumy:
Marta Szypulska

Muzyka:
Krzysztof Kaliski

Światła:
Jacqueline Sobiszewski

Video:
Dominik Stanisławski

Asystentka reżysera i scenografa:
Monika Winiarska

Asystentka kostiumografki:
Anastasia Jęchorek

OBSADA:
Kamila Banasiak - Panienka Anulka
Pola Dębkowska - Panicz Ludwiczek (gościnnie)
Wojciech Kalinowski - Wielmożny Pan
Michał Karczewski - Śledczy
Martyna Rozwadowska - Kucharka Wojciechowa
Karolina Staniec (gościnnie) - Zofia Stefaniak spod Kórnika
Joanna Żurawska - Wielmożna Pani

Służące:
Agnieszka Borkowska
Karolina Jasnowska-Matys
Lucyna Kaszyńska
Jolanta Skawina
Iza Stamm
Stefania Wojciak


Inspicjent:
Jolanta Skawina

PREMIERA:
26 lutego 2022 r.



Czas trwania: 100 minut