966 czyli zmierzch bogów
Jest paradoksem, że większość Polaków jest w stanie wymienić imiona przynajmniej kilku bóstw greckich czy rzymskich, a mało kto wie, jak się nazywali nasi rodzimi słowiańscy bogowie. Dopiero w ostatnich latach podejmowane są nieśmiałe próby przypominania, kim dla naszych przodków był Perun, Weles, Swarożyc czy Mokosz i że przed pojawieniem się na naszych ziemiach chrześcijaństwa istniały rytuały i wierzenia, których nie musimy się wstydzić.
W 966 roku rozpoczyna się „właściwa” historia Polski. Tymczasem historycy wcale nie są zgodni, że do chrztu doszło w 966 roku. Co więcej, nigdzie aż do XI wieku nie pojawia się nazwa Polska. Nie wiemy też tak naprawdę, czy Mieszko miał na imię Mieszko i jak się nazywało plemię, którym rządził.
Może czas wezwać na pomoc Peruna? Może czas odbyć podróż ponad tysiąc lat wstecz, by odnaleźć zapomnianą słowiańszczyznę, również w jej komicznym i groteskowym wymiarze? Może czas przejrzeć się w krzywym zwierciadle, podstawionym przez naszych przodków i ich bogów?
Spektakl brał udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
www.sztukawspolczesna.org
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz.