Michał Kmiecik

Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam

Odbicie w lustrze

Na scenę Teatru Fredry wkroczyła nieśmiertelna Alicja – od 150 lat przewodniczka wielu pokoleń czytelników po szalonej krainie snów, marzeń i fantazji. Klasyka literatury światowej, „niezwykły wypadek w dziejach piśmiennictwa, kiedy to jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki, jedną dla dzieci, a drugą dla bardzo dorosłych” – tym razem we współczesnej, nieoczywistej i zaskakującej odsłonie.

Wybierzmy się wraz z bohaterką w fantastyczną podróż po świecie na opak, w którym nie istnieje słowo „niemożliwe”, a wszystko jest całkiem inne, niż nam się wydaje. Świecie zamieszkałym przez odmieńców, dziwaków i ekscentryków swobodnie żonglujących sensem i znaczeniem słów i pojęć, gdzie triumfuje specyficzne i absurdalne poczucie humoru. Młodzież odnajdzie w nim niesamowite bogactwo wyobraźni i nieskrępowanej wolności. Dorośli – być może – opowieść o dojrzewaniu i przemijaniu, o docieraniu do prawdy o sobie samym. Wspólnie z Alicją spróbujmy przekroczyć bramę do innej rzeczywistości, uwodzącej niezwykłym obrazem, dźwiękiem i zobaczyć własne odbicie w lustrze.

 

* Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie został zaproszony do udziału w XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015 w Warszawie. W ramach tej imprezy 9 października dwukrotnie zaprezentowaliśmy na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera. Festiwal KORCZAK to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju w Europie, organizowany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, a jego celem jest m.in promowanie aktualnych dokonań teatru dla młodego widza, podnoszenie poziomu twórczości teatralnej skierowanej do najmłodszego odbiorcy oraz inspirowanie poszukiwań nowych, niekonwencjonalnych form teatralnych. Scena gnieźnieńska zaprezenowała się na nim po raz pierwszy.

** Spektakl „Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam” został zakwalifikowany do I etapu Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Zarchiwizowano
reżyseria i scenografia
Justyna Łagowska

muzyka
Robert Piernikowski

asystent scenografa
Katarzyna Jeznach

konsultacje pedagogiczne
Agnieszka Szymańska

występują
Katarzyna Kalinowska
Rozalia Mierzicka
(gościnnie)
Anna Pijanowska/Dominika Lichy (gościnnie)
Michalina Rodak
Iwona Sapa
Paweł Dobek
Bogdan Ferenc
Maciej Hązła
Wojciech Kalinowski
Wojciech Siedlecki
premiera
27 czerwca 2015

czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerwy)
spektakl dla widzów
od 15 r.ż.