Justyna Bilik, Daniel Sołtysiński

GAZ !

„Tulipanowa gorączka”, „gorączka złota”, „czarne złoto”, „płynne złoto” i naftowy boom – ludziom od wieków towarzyszyło przekonanie, że gdzieś blisko nich, niemal na wyciągnięcie ręki jest skarb. Wystarczy sięgnąć do wnętrza ziemi i wydobyć na powierzchnię to, co pomoże spełnić marzenia. Kilka lat temu kolejna taka wizja, po dziewiętnastowiecznym naftowym boomie na Podkarpaciu, zawładnęła masową wyobraźnią Polaków – niezależność energetyczną i bogactwo miał zapewnić gaz łupkowy.

W spektaklu „Gaz!” Marcin Wierzchowski pozwala sobie na puszczenie wodzy fantazji – co stałoby się z nami, gdyby udało się zrealizować plany wydobycia gazu łupkowego? Akcja dzieje się w małej społeczności pod Gnieznem. Przybywa do niej sprzedawczyni marzeń – jej zadaniem jest przekonanie mieszkańców do wydzierżawienia ziemi firmie wydobywającej kolejne „płynne złoto”. Stanie się to chwilą konfrontacji z pragnieniami, z tym, co jesteśmy w stanie poświęcić, żeby je zaspokoić. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z poprzednich „gorączek”, w których wydzierała ziemi jej skarby? Czy nadal pamięta, co jeszcze skrywa ziemia poza potencjalnymi skarbami i że świat podziemia to także ciemność, niebezpieczeństwo i zło? Zapraszamy na oniryczną opowieść o ludzkiej naturze połączoną ze śpiewnym ekologicznym namysłem.”

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska,  Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.

www.sztukawspolczesna.org

 

Zarchiwizowano
reżyseria
Marcin Wierzchowski

scenariusz
Justyna Bilik, Daniel Sołtysiński

teksty piosenek
Justyna Bilik

scenografia i kostiumy
Kasia Minkowska

asystent scenografa
Łukasz Mleczak

muzyka
Anna Stela, Kamil Tuszyński

choreografia
Jakub Lewandowski

reżyseria światła
Marek Kozakiewicz

inspicjent
Jolanta Skawina

transkrypcje improwizacji aktorskich
Kalina Jankowiak, Angelika Bosacka

obsada

Marcin Bartnikowski (gościnnie)
Marcin Bikowski (gościnnie)
Zuzanna Czerniejewska Stube/Kamila Banasiak
Paweł Dobek (gościnnie)
Maciej Hązła
Wojciech Kalinowski
Michał Karczewski
Roland Nowak
Martyna Rozwadowska
Iwona Sapa
Anna Stela (gościnnie)
Joanna Żurawska

Czas trwania: 2 godziny i 50 minut (z przerwą)

Premiera 13.03.2021
Koprodukcja: Teatr Malabar Hotel
Współfinansowane: Stypendium Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury dla Anny Steli
Projekt zrealizowany ze środków Funduszu Wsparcia Kultury.