Newsy

Festiwal Słuchowisk u Fredry – “Outriders’ Sound Trip: Puszcza” Sound and Stories
POWRÓT
2021.12.20

Na koniec roku zapraszamy Państwa na spotkanie ze słuchowiskiem. To forma, która staje się coraz bardziej popularna, twórcy z różnych kręgów i obszarów sztuki coraz częściej sięgają po produkcje audio, wyrażając siebie poprzez dźwięk. To medium, które łączy opowiadanie historii, słowo, aktorstwo, muzykę i efekty akustyczne, oddziałując na odbiorców w sposób szczególny, uruchamiając wyobraźnię słuchaczy.

20 grudnia wysłuchamy wspólnie produkcji “Outriders’ Sound Trip: Puszcza” zrealizowanej przez kolektyw Sound and Stories (Ewa Dunal, Agnieszka Szwajgier, Justyna Godz), która otrzymała Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Bółt Records w Konkursie na Słuchowisko 2021 zorganizowanym w ramach tegorocznego Festiwalu Słuchowisk.

Outriders’ SoundTrip: Puszcza | Sounds and Stories

Autorki: Ewa Dunal, Agnieszka Szwajgier, Justyna Godz

Outriders’ SoundTrip to pilotażowy odcinek podcastu, w którym dźwięk wiedzie prym – to dźwięk odpowiada historię i prowadzi słuchaczy. W tym odcinku opowiadamy historie zasłyszane w Puszczy Białowieskiej. Od pszczół, przez ptaki, drzewa, aż po ludzi. W tym odcinku usłyszymy dźwięk martwego drzewa, szum pszczół w ulu, korniki, kszyki, sóweczki, żurawie i wielu innych ptaków. A przez te dźwięki prowadzi nas historia Adama – ornitologa, który ptakom poświęca całą swoją wrażliwość, a także jego syna Eddiego, który odbiera naturę całym swoim 8-letnim sercem. „- Ciii…. słyszycie to? – zatrzymał nas podekscytowany Adam Zbyryt – Jest! Słyszycie to delikatne gwizdanie? To sóweczka. Jeden z największych drapieżników wśród ptaków Puszczy Białowieskiej. W tym momencie podniósł się gwar na gałęziach. Słyszałyśmy ćwierkanie wielu gatunków, które szybko zareagowały na przyciągające nas dźwięki sóweczki. – Co one teraz mówią? – Wyczuły drapieżnika – tłumaczył Adam. Wiedzą, że zbliża się niebezpieczeństwo i przekazują sobie informacje, że trzeba zachować ostrożność, albo uciekać. – My też budzimy w nich taki strach? – Czasem nawet dużo większy. Żaden drapieżnik nie wywołuje w ptakach, czy innych zwierzętach Puszczy takiego stresu jak człowiek. Czasem wydaje nam się, że to piękne ćwierkanie ptaków, to spokojne trele. A może one wtedy sygnalizują, jak bardzo się nas boją?”

FB: Festiwal Słuchowisk
www.festiwalsluchowisk.pl

WSZYSTKIE