Newsy

Gdzie w Polsce można obejrzeć dobre spektakle? Teatrolog prof. Dariusz Kosiński podpowiada, do których miast warto pojechać na weekend, by obejrzeć intrygujące przedstawienia.
POWRÓT
2023.04.11

Przewodnik po teatralnej mapie Polski przygotował „Tygodnik Powszechny”. Teatrolog prof. Dariusz Kosiński podpowiada, do których miast warto pojechać na weekend, by obejrzeć intrygujące przedstawienia.

Co ciekawie, mapy teatralnych wycieczek wcale nie otwierają teatry w Warszawie czy Krakowie. Pierwsza trójka to: Gniezno, Wałbrzych i Szczecin.

„Konieczność odbycia całodziennej podróży dla godzinnego przedstawienia? Według logiki pragmatycznej to absurd. Ale według logiki wartościowego doświadczenia – wielki zysk. Z pewnością będzie nim wyprawa do Gniezna na jedno z najważniejszych wydarzeń tego sezonu, czyli „Sędziów” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz. Gdyby zaś nie udało się trafić akurat na „Sędziów”, to do Teatru Fredry i tak wyprawić się warto, np. na alternatywną historię początków polskiej państwowości (gdzież, jak nie w Gnieźnie, mogłaby się odbyć prapremiera „966 czyli zmierzchu bogów” Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera) czy na przypominanie potransformacyjnych początków polskiej pornografii jako niewykorzystanej szansy na uwolnienie seksualności z piętna grzechu („Miła robótka” według książki Ewy Stusińskiej w reż. Agnieszki Jakimiak)”.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/kilka-dobrych-powodow-by-pojsc-do-teatru-182931

https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,137466,29646615,gdzie-mozna-obejrzec-dobre-spektakle-przewodnik-po-teatrach.html?fbclid=IwAR1IWDjqFnVUoDcHt-Q3mhH-e-0INpjFN5IjLMkh9jqrVBPjRlVPHNRSFpY

WSZYSTKIE