Henryk Rzewuski

Listopad

Romans histeryczny z drugiej połowy XVIII wieku

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza do odbycia nieoczywistej etnograficznej podróży w przeszłość. Powołuje do życia zapomnianą XIX-wieczną powieść, która nieoczekiwanie,  bardzo rymuje się ze współczesnością.

Twórcy sprytnie wykorzystują konwencję historycznego romansu, podkreślając jego baśniowe motywy: podział majątku przez umierającego ojca, zaręczyny nad grobem, chorobę króla, na którą szuka się cudownego leku. Budowane na scenie alegoryczne obrazy przypominają poetykę oświeceniowych bajek dydaktycznych.

Opowieść o dwóch braciach stojących po dwóch stronach politycznej barykady, których dodatkowo dzieli miłość do tej samej kobiety, w spektaklu staje się metaforą zderzenia dwóch sprzecznych światopoglądów i dwóch różnych stosunków do sfery duchowej człowieka. Niemożliwość pogodzenia ich przez jednostkę wybucha na scenie w postaci skrajnych stanów emocjonalnych, jakich doświadczają bohaterowie spektaklu. Ich histeryczne rozedrganie jest jedyną odpowiedzią, jaką są w stanie udzielić nawiedzającym ich widmom Tradycji i Historii.

Zarchiwizowano
scenariusz i dramaturgia
Magda Kupryjanowicz

reżyseria
Tomasz Węgorzewski

scenografia i kostiumy
Marta Kuliga
Dorota Nawrot

światła
Katarzyna Borkowska

muzyka
Teoniki Rożynek

występują
Maria Magdalena Kozłowska (gościnnie)
Katarzyna Kalinowska
Michalina Rodak (gościnnie)
Martyna Rozwadowska
Iwona Sapa
Joanna Żurawska (gościnnie)
Bogdan Ferenc
Maciej Hązła
Wojciech Kalinowski
Karol Kubasiewicz (gościnnie)
Jan Niemczyk
Roland Nowak
Wojciech Siedlecki
Leszek Wojtaszak

inspicjent
Jolanta Skawina
premiera 6 maja 2017