Thornton Wilder

Nasze miasto

Teatr Fredry po raz kolejny zaprasza do rozmowy o problemach współczesnej rzeczywistości. To okazja do zadawania pytań i szukania odpowiedzi – poprzez teatr i wobec teatru. Motyw przewodni sezonu 2015/2016 to Mea Maxima Culpa pojmowany w wielorakim aspekcie, również jako grzech zaniechania. Przyjęcie odpowiedzialności za to co zrobiliśmy, ale też za to, czego nie uczyniliśmy dla siebie, dla innych, dla naszego miasta, społeczności, kraju. Za niewykorzystane szanse, za lekceważenie, porzucenie.

Rozpoczynamy opowieścią o małym amerykańskim miasteczku Grovers Corners, która równie dobrze mogłaby mówić o małym wielkopolskim mieście, którego nazwa także zaczyna się na literę G… O mieście „prowincjonalnym”, porzuconym, z którego ucieka się do wielkiego świata i lepszego życia, a do którego powracają umarli, by przejrzeć się w przeszłości i zapytać współczesnych: co zrobiliście dla „naszego miasta”, jaką cząstkę siebie pozostawicie w nim dla potomnych?

* Historia miasta, pokazana z perspektywy indywidualnych narracji mieszkańców, pozwoliła przywołać i uwiecznić lokalne opowieści. Seniorzy, oglądając zdjęcia z rodzinnego albumu oraz konfrontując się z tematem przemijania, opowiedzeili o swojej przeszłości. Odtwarzając minione zdarzenia, ułożyli je na nowo po to, by snuć opowieść o miejscach i zdarzeniach niegdyś istniejących, a dziś całkowicie zapomnianych.

Projekt GUTW „Szkoła życia – Pamięć” realizowany we współpracy z Teatrem Fredry dofinansowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Zarchiwizowano
przekład
Jacek Poniedziałek

reżyseria
Piotr Kruszczyński

scenografia
Justyna Kuchta

muzyka
Bartosz Chajdecki

asystent reżysera
Krzysztof Weber

występują
Iwona Sapa
Pani Gibbs

Michalina Rodak
Rebeka Gibbs

Agata Wojtaszak
Pani Webbs

Martyna Rozwadowska
Emily Webbs

Daniela Zybalanka-Jaśko
Pani Soames (gościnnie)

Paweł Dobek
George Gibbs

Maciej Hązła
Doktor Gibbs

Szymon Mysłakowski
Reżyser (gościnnie)

Wojciech Siedlecki
Profesor Willard, Szymon Stimson

Leszek Wojtaszak
Redaktor Webbs

Spirituals & Gospel Quartet
Chór oraz słuchacze Gnieźnieńskiego Uniwesytetu Trzeciego Wieku i mieszkańcy Gniezna

inspicjent i sufler
Jolanta Skawina
Premiera
10 października 2015

Czas trwania:
1 godzina 35 (bez przerwy)

Spektakl dla widzów
od 16 r.ż.