z czuba albo #byćjakzlatan ibrahimović
To teatralno-piłkarska rozgrywka, która wydarzyć się może w każdej przestrzeni, zarówno na boisku pod blokiem, na scenie, w szkolnej klasie czy w Internecie. Spektakl pokazuje, że widowisko to nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie, które oprócz konieczności gry, łączy przestrzeganie nie zawsze określonych zasad.
Bohaterowie spektaklu – dwóch chłopaków i dziewczyna – grają w piłkę. Opowiadając o tym, co wydarzyło się na boisku, mówią o swoich marzeniach i ambicjach. W ich wyobrażeniach pojawia się postać Zlatana Ibrahimowicia – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia. Tytułowy Zlatan jest idolem naszych bohaterów, a jego bramki – strzelane „z czuba” – szczytem brawury. Podczas tej interpersonalnej rozgrywki na plan pierwszy wysuwa się refleksja o współpracy, zespołowości i rywalizacji.
Autorem tekstu i reżyserem spektaklu jest Tomasz Kaczorowski, którego dramat “z czuba albo #byćjakzlatanibrahimovic” powstał w ramach Centrum Dramatu Najnowszego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, został opublikowany w 42. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży i nagrodzony w Konkursie na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Prapremiera spektaklu odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, a przedstawienie do końca roku prezentowane będzie w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach. Produkcja spektaklu została dofinansowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Konkursu im. Jana Dormana.
Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach narodził się z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl