Tomasz Kaczorowski

z czuba albo #byćjakzlatan ibrahimović

To teatralno-piłkarska rozgrywka, która wydarzyć się może w każdej przestrzeni, zarówno na boisku pod blokiem, na scenie, w szkolnej klasie czy w Internecie. Spektakl pokazuje, że widowisko to nie tylko teatr, ale także mecz piłki nożnej i samo życie, które oprócz konieczności gry, łączy przestrzeganie nie zawsze określonych zasad.

Bohaterowie spektaklu – dwóch chłopaków i dziewczyna – grają w piłkę. Opowiadając o tym, co wydarzyło się na boisku, mówią o swoich marzeniach i ambicjach. W ich wyobrażeniach pojawia się postać Zlatana Ibrahimowicia – bezkompromisowego piłkarza, który jako młody zawodnik z uporem dążył do tego, by spełnić swoje marzenia. Tytułowy Zlatan jest idolem naszych bohaterów, a jego bramki –  strzelane „z czuba” – szczytem brawury. Podczas tej interpersonalnej rozgrywki na plan pierwszy wysuwa się refleksja o współpracy, zespołowości i rywalizacji.

Autorem tekstu i reżyserem spektaklu jest Tomasz Kaczorowski, którego dramat “z czuba albo #byćjakzlatanibrahimovic” powstał w ramach Centrum Dramatu Najnowszego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, został opublikowany w 42. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży i nagrodzony w Konkursie na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Prapremiera spektaklu odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, a przedstawienie do końca roku prezentowane będzie w Gnieźnie i okolicznych miejscowościach. Produkcja spektaklu została dofinansowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Konkursu im. Jana Dormana.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach narodził się  z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

 

 

Zarchiwizowano
tekst, reżyseria, koncepcja przestrzeni, opracowanie muzyczne
Tomasz Kaczorowski

działania pedagogiczno-teatralne, dramaturgia
Joanna Żygowska

kostiumy
Agnieszka Wielewska

występują
Kamila Banasiak
Jan Niemczyk
Michał Karczewski
(gościnnie)

inspicjent
Jolanta Skawina

przygotowanie materiałów edukacyjnych i programu
Joanna Żygowska
Tomasz Kaczorowski
Sandra Konieczka-Ślachetka


przygotowanie konspektów lekcji
Iwona Kniaś
Grażyna Piotrowska
Małgorzata Dominiczak


konsultacje ds. social media
Agata Patoła

koordynacja i realizacja działań promocyjno-informacyjnych
Sandra Konieczka-Ślachetka
Magdalena Wiśniewska
Anna Przybylska
Elwira Krzesińska


ewaluacja projketu
Bartłomiej Lis

plakat, opracowanie graficzne
Daniel Hackiewicz

zdjęcia
Dawid Stube

wideo
Mikołaj Walenczykowski

produkcja
Krzysztof Soleniec

realizacja objazdu, obsługa spektaklu
Izabela Fedyszyn
Paweł Kwiatkowski
Sebastian Kunkel
Jacek Pluciński
Zygfryd Krupa
prapremiera 20 września 2018
wiek: 12-15 lat
czas trwania: 45 minut

teatr plakat z czuba