Łukasz Wojtysko

Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy

Bohaterowie spektaklu wspominają zmarłych rodziców. Ale ich historie zostają opowiedziane z perspektywy rzeczy – przedmiotów, które zostawili po sobie rodzice. Desek kreślarskich, ulubionych książek, ukochanych kapci, kawałka drewna, tabliczki na drzwi czy porcelanowej krowy. Co mówią o nas przedmioty i jak nas zapamiętają? – to podstawowe pytanie zadawane przez twórców spektaklu „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy.”

Inspiracją dla scenariusza Łukasza Wojtyski były dwie znakomite książki Marcina Wichy („Jak przestałem kochać design”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”) oraz wspomnienia trójki mieszkańców Gniezna i jego okolic: Lucyny Kaszyńskiej, Marka Szymaniaka i Stefanii Wojciak.

Twórcy badają relacje współistnienia człowieka i przedmiotów, związki tego co ludzkie i emocjonalne z tym, co pozornie nieożywione. Zauważają przedmioty. I wykorzystują rekwizyty pochodzące z teatralnego recyklingu, by stworzyć opowieść o rodzicach, ale też projektowaniu i jego wpływie na codzienne życie. Opowieść o międzypokoleniowej wymianie przedmiotów oraz o tym, że teksty Marcina Wichy budzą w nas niepohamowaną potrzebę opowiadania własnych historii.

Za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha otrzymał Nagrodę Nike 2018.

Zarchiwizowano
spektakl inspirowany książkami Marcina Wichy: "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" oraz "Jak przestałem kochać design"


reżyseria
Magda Szpecht

scenariusz i dramaturgia
Łukasz Wojtysko

scenografia
Michał Korchowiec

muzyka
Krzysztof Kaliski

wideo art
Wojtek Doroszuk

fonosfera
Maciej Szymborski

występują
Kamila Banasiak
Zuzanna Czerniejewska-Stube
Jan Niemczyk

oraz
Lucyna Kaszyńska (gościnnie)
Stefania Wojciak (gościnnie)
Marek Szymaniak (gościnnie)
prapremiera
1 lutego 2019

czas trwania: 80 minut